Włoska prasa: "o Auschwitz nie można zapomnieć"
Piątkowe włoskie gazety w obszernych relacjach z rocznicowych uroczystości na terenie obozu Auschwitz-Birkenau przypominają najczęściej padające tam słowa: "nigdy nie można o tym zapomnieć".
28.01.2005 | aktual.: 28.01.2005 06:31
"La Stampa" podkreśliła w tytule artykułu, że "cały świat zebrał się w Auschwitz, by nie zapomnieć". Dziennik przytoczył słowa z odczytanego podczas ceremonii listu Jana Pawła II: "nie dla terroru w imię Boga", a także wypowiedź prezydenta Francji Jacquesa Chiraca : "Pamiętamy o naszej odpowiedzialności".
Wiele miejsca poświęcono też czarnym kartom włoskiej historii. W tym kontekście gazeta przypomniała słowa wygłoszone w Dniu Pamięci o Holokauście przez prezydenta Carlo Azeglio Ciampiego, który w trakcie uroczystości przez Ołtarzem Ojczyzny w Rzymie podkreślił, że przyjęte za czasów Mussoliniego ustawy rasowe były zdradą państwa i narodu włoskiego.
"Il Giornale" skoncentrowało się na osobistej relacji premiera Silvio Berlusconiego z ceremonii w Oświęcimiu: "Widziałem piekło Auschwitz. To straszne doświadczenie chodzić po tym miejscu. Pojadę tam z moimi dziećmi".
Wielki napis "Nigdy więcej" i zdjęcie dzieci w pasiakach pokazujących swoje obozowe numery widnieje na pierwszej stronie "L'Osservatore Romano". Watykański dziennik w artykule na temat obchodów 60. rocznicy oswobodzenia obozu przytoczył fragmenty papieskiego orędzia, pełnego - jak zauważa - bólu i nadziei.
W podtytule zamieszczono słowa Jana Pawła II: "W obliczu Shoah nikomu nie wolno przejść obojętnie". Nieoficjalny organ Stolicy Apostolskiej przypomniał, że z rąk nazistów zginęło 6 milionów Żydów oraz 5,5 miliona osób innych narodowości, w tym 3 miliony Polaków i pół miliona Romów. Wśród ofiar gazeta wymieniła także homoseksualistów.
Również dziennik włoskiego Episkopatu "Avvenire" w relacji zatytułowanej "Wielcy świata w Auschwitz" za najważniejsze uznał słowa z przesłania papieża, który przestrzegł przed obojętnością wobec Zagłady oraz terroryzmem w imię wiary.
Komunistyczne "Manifesto" zamiast redakcyjnego komentarza zamieściło słowa włoskiego pisarza żydowskiego pochodzenia , więźnia Auschwitz Primo Leviego (1919-1987): "To się wydarzyło, wbrew wszelkim przewidywaniom. To się wydarzyło w Europie, to niesłychane, a więc to może wydarzyć się znowu".
Sylwia Wysocka