PolskaWłodzimierz Cimoszewicz gościem programu "Tłit"

Włodzimierz Cimoszewicz gościem programu "Tłit"

Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku, o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gościem programu jest były premier, europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

Natalia Durman

Co dziś w programie? W środę na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się posiedzenie niejawne Sejmu, na którym przedstawiona ma być informacja w sprawie cyberataków, które dotknęły Polskę. Posłowie będą w nim uczestniczyli wyłącznie na sali plenarnej. Opozycja protestuje i twierdzi, że posiedzenie Sejmu powinno być jawne. Co na to Cimoszewicz? Czy rozumie potrzebę utajnienia obrad?

Andrzej Duda doczekał się spotkania z Joe Bidenem. Złośliwe komentarze mówią, że dłużej za amerykańskim prezydentem szedł korytarzem, niż rozmawiał, a sama rozmowa odbyła się przy windzie. Czy to pokazuje, co Amerykanie myślą o wadze relacji z Polską? Jak Cimoszewicz ocenia stan polskiej dyplomacji?

- Wszyscy mamy nadzieję, że to szczepienie doprowadzi do zgaśnięcia pandemii koronawirusa. Niestety pytanie, czy będzie to tak do końca skuteczne, cały czas jest przed nami - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Bratysławie. Prezydent zasugerował, że spadek zakażeń w Polsce może być spowodowany pogodą, a nie szczepieniem coraz większej liczby Polaków, bo - jak tłumaczył - rok temu szczepień nie było, a liczba zakażeń była taka jak teraz.

Sejm zdecydował o wyborze senator Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatka PiS otrzymała 231 głosów, aplikację wspólnego kandydata opozycji Marcina Wiącka poparło z kolei 222 parlamentarzystów. Za prof. Wiąckiem w klubie PiS zagłosowało dziewięcioro posłów, m.in. wicepremier Jarosław Gowin. Staroń poparło m.in. trzech posłów Konfederacji, trzech posłów Kukiz'15 i dwaj posłowie niezależni. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat.

Na wtorkowym posiedzeniu Sejmu w porządku obrad miał znaleźć się punkt dotyczący informacji premiera Mateusza Morawieckiego o sytuacji w kopalni w Turowie. Został zdjęty z porządku obrad, co wywołało gorącą dyskusję na sali sejmowej. Posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska wystąpiła z wnioskiem o odroczenie posiedzenia - został on odrzucony w głosowaniu. Na mównicy pojawił się poseł PiS Marek Suski, który tłumaczył, że sprawa Turowa była rozpatrywana m.in. na posiedzeniach sejmowych komisji. - Skandalem jest to, że taka mentalność zdrajców, która dominuje na opozycji, powoduje, że stajecie w obronie innego państwa w sporze z Polską. Hańba! - powiedział Suski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)