Trwa ładowanie...
d3srnpi

Włochy. Piasek wrócił na plaże Sardynii. 10 ton zabrali turyści

Na plaże włoskiej wyspy wróciło 10 ton piasku wywiezionego przez turystów. Odwiedzający Sardynią traktują piasek jako darmową pamiątkę i próbują wywieźć go z bagażu. Teraz 10 ton śnieżnobiałego piasku oraz muszle i kamienie ze Szmaragdowego Wybrzeża na wyspie przekazała dyrekcja lotniska w Olbii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Włochy. 10 ton piasku wywiezionego przez turystów wróciło na plaże Sardynii
Włochy. 10 ton piasku wywiezionego przez turystów wróciło na plaże Sardynii (East News, Fot: eastnews)
d3srnpi

Władze Sardynii wiedzą o tym, że turyści wywożą piasek. Są zatrzymywani przez służby lotniska i nielegalne pamiątki zostają na wyspie. Jednak skala jest ogromna.

Szef chronionego obszaru morskiego na wyspie Augusto Navone przyznał, że spodziewał się "kilku buteleczek, a tymczasem usłyszeliśmy od władz lotniska: my tu mamy 10 ton piasku i kamieni".

Navone w wywiadzie dla "Corriere della Sera" zauważył: - Ta ilość robi wrażenie, bo uświadamia, jak powszechny jest zwyczaj zabierania piasku z plaż. Najczęściej wypełniane są nim butelki, a turyści nie myślą o szkodach wyrządzonych środowisku naturalnemu.

d3srnpi

Władze rezerwatu na Sardynii skonsultowały się z geologami z uniwersytetu w Cagliari, przeprowadziły kontrole i wybrały dwa obszary, na które postanowiono odwieźć skarby natury. To plaże w Porto San Paolo na południe od Olbii, gdzie trafiło 6 ton piasku i muszelek, a także na wysepce Tavolara. Tam, do miejsca uważanego za jeden z naturalnych rajów Szmaragdowego Wybrzeża, zawieziono kamienie.

Wywożenie piasku jest przestępstwem

Operacja nie była łatwa - przyznają Włosi. Udało się ją przeprowadzić przed szczytem sezonu turystycznego w sierpniu. Teraz rozpoczęła się kampania, której celem jest informowanie turystów z całego świata o tym, że wywożenie naturalnych pamiątek z plaż jest surowo karanym przestępstwem.

Włoski dziennik "Corriere della Sera" zwraca uwagę na to, że ta rekordowa ilość odzyskanych skarbów natury pochodzi tylko z jednej części Sardynii, co świadczy o skali tego procederu.

d3srnpi

Już na początku czerwca pojawiły się pierwsze sygnały o pazernych turystach. Władze regionu już wtedy nakazały wzmocnienie kontroli bagaży na lotniskach i w portach.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: W drodze na festiwal Owsiaka. Kobieta zadeklarowała pomoc uczestnikom

d3srnpi

Podziel się opinią

Share

d3srnpi

d3srnpi
Więcej tematów