Trwa ładowanie...
d1xfefc

Włochy nie przyjmą Palestyńczyków z Betlejem

Silvio Berlusconi (AFP)
Włochy odmówiły we wtorek przyjęcia
Palestyńczyków z Bazyliki Bożego Narodzenia w Betlejem, zmuszonych
do udania się na wygnanie - ogłosiło włoskie MSZ, którego szefem
jest premier Silvio Berlusconi.

d1xfefc
d1xfefc

Sprawa przyjęcia we Włoszech obywateli palestyńskich nigdy nie była stawiana i w obecnym stadium jest nie do zaakceptowania - ogłosiło MSZ w komunikacie.

Takie stanowisko władz włoskich jest wyrazem ich niezadowolenia z faktu, że nie przeprowadzono z nimi konsultacji w sprawie porozumienia wynegocjowanego w nocy z poniedziałku na wtorek przez dyplomatów amerykańskich i europejskich w celu położenia kresu oblężeniu Bazyliki Bożego Narodzenia przez armię izraelską.

Włoski minister obrony Antonio Martino oświadczył jednoznacznie we wtorek, że jest przeciwny jednostronnym inicjatywom, podjętym bez poinformowania rządu włoskiego.

Porozumienie w sprawie Palestyńczyków z Bazyliki w Betlejem przewiduje ekspulsję do Włoch 13 spośród najbardziej poszukiwanych przez izraelskie służby bezpieczeństwa osób, ukrywających się od 35 dni w kompleksie świątynnym.

d1xfefc

Decyzja została jednak podjęta bez wiedzy władz włoskich, których aprobatę uznano za pewnik, bowiem Rzym deklarował wcześniej gotowość przyczynienia się do rozwiązania kwestii oblężenia bazyliki.

Żadna prośba oficjalna nie została skierowana pod adresem Włoch - potwierdziło we wtorek po południu tamtejsze MSZ.

Poważne zastrzeżenia wobec pomysłu przyjęcia przez Włochy grupy Palestyńczyków zostały wyrażone już w poniedziałek przez wicepremiera i osobistość nr 2 w rządzie Gianfranco Finiego.

O ile mi wiadomo, rząd włoski nie wyraził gotowości przyjęcia Palestyńczyków, oskarżonych o terroryzm - powiedział dziennikarzom w Rzymie.

d1xfefc

Podsekretarz w MSZ Alfredo Mantica we wtorek powtórzył te zastrzeżenia i dał wyraz irytacji władz włoskich. Rząd włoski oczekuje oficjalnej prośby o udzielenie gościny Palestyńczykom przed ich ekspulsją. A kiedy zostanie to dokonane, zastrzega sobie prawo do przedyskutowania tej sprawy z Europejczykami i sojusznikiem amerykańskim oraz - oczywiście - do skonsultowania się z władzami izraelskimi - oświadczył Mantica.

Watykan ze swej strony zapewnił, że nie interweniował u władz włoskich, aby złagodzić ich stanowisko w celu położenia kresu oblężeniu bazyliki Bożego Narodzenia, jednego z najświętszych miejsc chrześcijaństwa.

Jestem w stanie potwierdzić, że nie było kontaktów oficjalnych w tej sprawie z władzami włoskimi - powiedział watykański rzecznik Joaquin Navarro-Valls na spotkaniu z dziennikarzami.

Przed kilkoma dniami papież wysłał na Bliski Wschód swego specjalnego wysłannika, francuskiego kardynała Rogera Etchegaraya, by pomógł znaleźć rozwiązanie kryzysu w Betlejem. (and)

d1xfefc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xfefc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj