Włochy całkowicie otwierają drzwi dla pracowników z Polski
Włochy zniosły w piątek wszelkie
ograniczenia dla pracowników pochodzących z nowych państw UE, w
tym z Polski, likwidując wszelkie dotychczasowe kwoty - oświadczył
minister spraw wewnętrznych Giuliano Amato, cytowany przez AFP.
21.07.2006 | aktual.: 27.07.2007 07:37
W końcu stało się możliwe, by być Włochem w Polsce i Polakiem we Włoszech, będąc jednocześnie obywatelami europejskimi i mając te same prawa - oświadczył Amato po posiedzeniu rządu, który podjął taką decyzję.
Szef Urzędu Rady Ministrów Enrico Letta oświadczył, że zostaną zdjęte "dyskryminujące", jak to określił, ograniczenia w dostępie obywateli nowych państw Unii do rynku pracy we Włoszech.
Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z decyzji Włoch.
"Gratuluję serdecznie Włochom z powodu decyzji o zniesieniu ograniczeń" - napisał w oświadczeniu szef Komisji José Manuel Barroso.
Otwarcie rynku pracy dla obywateli wszystkich państw członkowskich UE przyniesie korzyści gospodarce włoskiej i całemu krajowi - oświadczył unijny komisarz ds. zatrudnienia Vladimir Szpidla.
Włochy są ósmym krajem dawnej Unii, które całkowicie zniosły restrykcje dla nowych członków UE na swym rynku pracy. Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja otworzyły rynek pracy w momencie rozszerzenia UE o 10 nowych państw w maju 2004 roku, Hiszpania, Portugalia, Finlandia i Grecja podjęły ten krok 1 maja 2006 roku. Pozostałych siedem "starych" krajów Unii ma na to czas do 2011 roku.
Pod prawicowymi rządami Silvio Berlusconiego Włochy w marcu tego roku ustaliły na 170 tysięcy kwotę zagranicznych pracowników. Podkreślono wtedy, że uprzywilejowani będą pracownicy z nowych państw członkowskich Unii.
Również w piątek rząd postanowił zwiększyć o 350 tysięcy kwotę pracowników spoza państw Unii Europejskiej.
To kolejna liberalizacja, jaką postanowił wprowadzić rząd Romano Prodiego w ostatnich tygodniach. Pod koniec czerwca rada ministrów wydała dekret o liberalizacji handlu i usług, który wywołał falę protestów rożnych grup zawodowych - taksówkarzy, właścicieli aptek i adwokatów. Obecnie zaś włoski rząd postanowił całkowicie otworzyć rynek pracy dla obywateli nowych państw Unii. (PAP)