Wlk. Brytania: polonijna fundacja dotuje Muzeum Historii Żydów Polskich
Rada Powierników Polonia Aid Foundation Trust (PATF) postanowiła wesprzeć dotacją 70 tysięcy funtów inicjatywę stworzenia w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich.
Rada Powierników PATF są to spadkobiercy rządu londyńskiego. Uzasadniając swoją decyzję wyrazili oni nadzieję, że przyczynią się do procesu przeobrażania stosunku Polaków do Żydów i Żydów do Polaków. W komunikacie Rada napisała:
Czyniąc co czynimy, myślami wybiegamy również do tych przedstawicieli naszej emigracyjnej społeczności, bez udziału których nasze życie byłoby uboższe. Są to postacie, których korzenie sięgają polskiego świata żydowskiego. (...)wspomnieć należy Hermanna Libermana, Adama Pragiera, Floriana Sokołowskiego, Lidię Ciołkoszową. Jeśli myślami zwrócić się ku kulturze tworzonej na emigracji, to nie sposób pominąć dzieła wydawnicze Mieczysława Grydzewskiego i Aleksandra Bregmana, strofy Mariana Hemara, płótna Feliksa Topolskiego. (...)Juliusza Sakowskiego, (...) dyrektora "Dziennika Polskiego" w Londynie i Polskiej Fundacji Kulturalnej(...).
Jerzy Halbersztadt, dyrektor projektu Muzeum Historii Żydów Polskich, dziękując PATF za dotację, napisał w liści do Jerzego J. Zaleskiego, dyrektora fundacji, że jej czyn to kolejne potwierdzenie (...), że splot historii Polaków i Żydów, obok napięć i ujawniających się niekiedy konfliktów, tworzył przez stulecia bogatą glebę wzajemnych oddziaływań i inspiracji, rodzącą niezwykłe talenty, a także wielu, bardzo wielu zwykłych obywateli, którzy wnosili swój wkład w rozwój i wspaniałość Rzeczypospolitej.
Muzeum Historii Żydów Polskich będzie jedną z niewielu na świecie (jedyną w tej części Europy) tzw. narracyjnych placówek, w których opowiada się wydarzenia z przeszłości lub historie całych cywilizacji z pomocą wszystkich dostępnych środków multimedialnych: obrazów, filmów, dźwięków, a nawet - zapachów. Ma stanąć przed pomnikiem Bohaterów Getta, na terenie podarowanym przez gminę Warszawa - Centrum. (pr)