PolskaWładysław Kosiniak-Kamysz: strajkujący chcą medialnie zaakcentować swoje postulaty

Władysław Kosiniak-Kamysz: strajkujący chcą medialnie zaakcentować swoje postulaty

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że strajk związkowców jest formą zwrócenia uwagi mediów na ich postulaty. Minister przekonywał, że rząd dołożył wszelkich starań, by porozumieć się ze stroną związkową na Śląsku.

Władysław Kosiniak-Kamysz: strajkujący chcą medialnie zaakcentować swoje postulaty
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

- Rozumiem, że (strajk związkowców - PAP) to jest też chęć zaakcentowania - bardzo takiego medialnego - ich postulatów, ale najważniejsze sprawy rozwiązuje się w dialogu i dyskusji - powiedział Kosiniak-Kamysz we wtorek rano w TVP Info.

- Nie można temu rządowi odmówić chęci porozumienia się na Śląsku - przekonywał szef resortu pracy.

- Tutaj chyba dołożyliśmy wszelkiej możliwej staranności i jeżdżąc na Śląsk i tam się spotykając i zapraszając do Warszawy, już nie wspomnę o Komisji Trójstronnej, bo to jest podstawowe ciało dyskusji społecznej - powiedział. Zaznaczył, że strona rządowa od początku jasno mówiła o obszarach, w których nie widzi możliwości zmian, m.in. w dziedzinie emerytur pomostowych.

Wskazał jednak, że kompromisową postawę rządu widać np. w decyzji o decentralizacji NFZ, którą minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ogłosił w ubiegłym tygodniu - był to jeden z postulatów śląskich związkowców.

Minister przypomniał jednak, że przewodniczący "S" Piotr Duda mówi o dążeniu do obalenia rządu. - Mnie to nie zniechęca w prowadzeniu dialogu, w prowadzeniu rozmów, w dochodzeniu do dobrych rozwiązań. Jestem zwolennikiem kompromisu - powiedział Kosiniak-Kamysz.

- Dialog to nie jest dyktat jednej strony, w którym narzucamy tylko swoje rozwiązania i jeżeli się ich w 100 proc. nie przyjmie, to rozchodzimy się z niczym - mówił Kosiniak-Kamysz w TVN24. Dodał, że wraz z wicepremierem Januszem Piechocińskim rozmawiał ze związkowcami od lutego aż 11 razy. Zaznaczył, że wiele z postulatów związkowców strona rządowa spełniła albo znaleziono wyjście kompromisowe. - Na dziewięć wniosków związkowców przyjęliśmy sześć - podkreślił.

W rozmowie z TVP Info Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że jeden z głównych postulatów związkowców, czyli wycofanie się rządu z propozycji zmian uelastycznienia czasu pracy, zostało już wcześniej przez stronę społeczną zaakceptowane. - W 2009 roku związkowcy na ten elastyczny czas pracy w ustawie antykryzysowej się zgodzili i poparli takie rozwiązanie. Te rozwiązania najbardziej zdały egzamin z ustawy antykryzysowej - one zapobiegły likwidacji wielu miejsc pracy, np. w motoryzacji - tłumaczył minister.

Na początku marca sejm skierował do dalszych prac dwa projekty, które przewidują możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy - rządowy oraz dalej idący, przygotowany przez posłów PO (przewiduje on m.in. obcięcie stawek za nadgodziny).

Minister pracy podkreślił, że zaproponowane przez rząd zmiany w rozliczaniu czasu pracy nie będą działały automatycznie. - Żeby takie rozwiązania w poszczególnych zakładach pracy, w poszczególnych firmach wprowadzić w życie musi być zgoda pracowników, którzy podpisują stosowną umowę ze swoim pracodawcą - zaznaczył. Kosiniak-Kamysz przekonywał też, że proponowane przez rząd zmiany stwarzają pracownikom możliwość indywidualnego, w porozumieniu z pracodawcą, dostosowania godzin swojej pracy.

- Chcemy te rozwiązania legislacyjne dostosować do potrzeb konkurencyjności gospodarki europejskiej. Chcemy pozostać jako kraj, który rozwija się gospodarczo, jako kraj, który potrafi walczyć z kryzysem i tego nie zrobi sam rząd, w pojedynkę, można to zrobić w życzliwym dialogu ze strona społeczną, z pracodawcami i związkowcami - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

- Myślę, że razem jesteśmy w stanie walczyć z tym spowolnieniem gospodarczym, właśnie z pracodawcami, ze związkowcami. Myślę, ze też dzięki tym postulatom ta ustawa o ochronie miejsc pracy stała się lepsza i za to dziękuję związkowcom - powiedział minister.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)