Trwa ładowanie...
dy12gjs

Władysław Kosiniak-Kamysz nowym szefem PSL. Piechociński zrezygnował

Władysław Kosiniak-Kamysz został na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL wybrany na stanowisko prezesa partii. Zastąpił na tej funkcji Janusza Piechocińskiego, który wcześniej zrezygnował z funkcji.
Share
Władysław Kosiniak-Kamysz nowym szefem PSL. Piechociński zrezygnował
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
dy12gjs

Za kandydaturą Kosiniaka-Kamysza opowiedziało się 92 członków Rady Naczelnej PSL. Jego kontrkandydatem był Mirosław Augustyniak.

Nowy szef ludowców ma 34 lata. Był dotąd wiceprezesem partii, a od 2011 roku - ministrem pracy w rządzie Ewy Kopacz. W ostatnich wyborach po raz drugi z rzędu został wybrany posłem na Sejm.

Wcześniej z funkcji prezesa zrezygnował Janusz Piechociński, który kierował ugrupowaniem przez ostatnie trzy lata. W ostatnich wyborach parlamentarnych PSL miał ledwie ponad 5 procent poparcia, co przełożyło się na 16 mandatów, a sam Piechociński nie dostał się do Sejmu.

dy12gjs

Rada Naczelna rozliczała w sobotę władze PSL z wyniku wyborów. Oprócz wyboru nowego lidera, ludowcy odwołali też cały skład Naczelnego Komitetu Wykonawczego, w którego skład wchodzą między innymi prezes, wiceprezesi, sekretarze i skarbnik partii.

Po złożeniu rezygnacji Piechociński oświadczył, że jego kandydatem na następcę jest wiceszef partii Władysław Kosiniak-Kamysz. Do ubiegania się o funkcję prezesa partii Kosiniak-Kamysz był po wyborach parlamentarnych namawiany był przez wielu polityków PSL, ale konsekwentnie odmawiał.

W kontekście kandydowania na nowego szefa PSL wymieniany był również były premier Waldemar Pawlak, który w 2012 roku musiał ustąpić miejsca Piechocińskiemu. Sekretarz Rady Naczelnej Andżelika Możdżanowska mówiła również o marszałku województwa mazowieckiego, Adamie Struziku.

dy12gjs

Podziel się opinią

Share
dy12gjs
dy12gjs
Więcej tematów