Trwa ładowanie...

Władimir Putin: odbudowanie dialogu z Polską możliwe na bazie wzajemnego szacunku

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, przyjmując na Kremlu listy uwierzytelniające od nowego ambasadora RP w Rosji Włodzimierza Marciniaka, że odbudowanie dialogu politycznego z Polską jest możliwe na podstawie wzajemnego szacunku i pragmatyzmu.
Share
Władimir Putin
Władimir PutinŹródło: PAP/EPA
d40m92a

- Z naszej strony jesteśmy gotowi zrobić wszystko, żeby osiągnąć ten cel - zapewnił.

Putin zaznaczył przy tym, że obecnego stanu stosunków rosyjsko-polskich raczej nie można nazwać zadowalającym.

Rosyjski prezydent przyjął w środę listy uwierzytelniające od przedstawicieli 19 misji dyplomatycznych, w tym ambasadorów czterech państw UE: Finlandii, Grecji, Holandii i Luksemburga, a także krajów bałkańskich, państw Afryki, Islandii, Kambodży i Nowej Zelandii.

d40m92a

Listy uwierzytelniające wręczył również nowy nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej abp Celestino Migliore, wcześniej nuncjusz apostolski w Warszawie. Putin powiedział, że Rosja jest zadowolona z konstruktywnej współpracy z Watykanem. Obie strony "wspólnie opowiadają się za budowaniem jednolitego frontu walki z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym; bronimy wagi wzmocnienia podstaw moralnych w sprawach międzynarodowych" - wskazał.

W wystąpieniu przed ambasadorami gospodarz Kremla wspomniał o konflikcie syryjskim. - W znacznej mierze na ziemi syryjskiej decyduje się teraz zdolność i gotowość społeczności międzynarodowej do zjednoczenia wysiłków i przeciwstawiania się razem wspólnemu dla wszystkich nas zagrożeniu terrorystycznemu - powiedział.

Podkreślił, że rozwiązanie konfliktu w Syrii może nastąpić tylko na drodze uregulowania politycznego. - Rosja wspiera rozpoczęcie dialogu wewnątrzsyryjskiego - zapewnił.

Nowy ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak jest politologiem i znawcą Rosji, specjalistą w sprawach polityki rosyjskiej i współczesnej Rosji. W sierpniu otrzymał nominację ambasadorską od szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego, a w połowie października rozpoczął misję w Federacji Rosyjskiej.

d40m92a

Przed nominacją kierował Katedrą Stosunków Międzynarodowych w Akademii Ignatianum w Krakowie, wykładał w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Kierował Zakładem Porównawczych Badań Postsowieckich w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Był członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych oraz Narodowej Rady Rozwoju powołanej w 2009 roku przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Z Moskwy Anna Wróbel

d40m92a

Podziel się opinią

Share
d40m92a
d40m92a
Więcej tematów