WP

Władimir Putin Łaskawy. Aleksiej Nawalny uwolniony na mundial

Aleksiej Nawalny - lider rosyjskiej opozycji - został wypuszczony z aresztu w dzień inauguracji mistrzostw świata w piłce nożnej. Polityk odsiadywał wyrok za organizację nielegalnych protestów podczas wyborów prezydenckich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aleksiej Nawalny został uwolniony w dzień inauguracji mundialu
Aleksiej Nawalny został uwolniony w dzień inauguracji mundialu (PAP/EPA)
WP

Aleksiej Nawalny po wyjściu z aresztu zamieścił wpis na swoim Instagramie. "Cześć wszystkim. Znów jestem z wami po 30-dniowym urlopie" - napisał polityk. W poście zawarł opis tego, jak zmieniło się rosyjskie więzienie na okres mundialu. "Widocznie szykują miejsce dla pijanych angielskich kibiców i nie chcą uderzenia twarzą w ziemię" - skomentował. Pomalowane kraty, toalety zamiast dziur w ziemi, wyżywienie lepsze niż w hotelu - tak wygląda rosyjski areszt.

"Wszystkim, którzy chcą być aresztowani, przypominam, że liczba miejsc jest ograniczona. Pospieszcie się, bo po mistrzostwach złoty powóz zmieni się w dynię" - napisał Nawalny, który odsiadywał wyrok za organizację nielegalnych protestów 5 maja. Polityk zarzucił Putinowi, iż po nieuczciwych wyborach prezydenckich w uzyskał "faktycznie carskie kompetencje" i zamierza "rządzić Rosją jak swym majątkiem", w interesach "wąskiej grupy, która przechwyciła całą władzę".

WP

Aleksiej Nawalny był twarzą protestów, które towarzyszyły wyborom prezydenckim. Hasło "Rosja bez Putina" wybrzmiewało wtedy w Nowokuźniecku Czelabińsku, Samarze czy Krasnojarsku. Według jednego z niezależnych źródeł, tylko w tym ostatnim mieście zatrzymano 150 osób.

Zobacz także: Ścigaj w programie "Tłit": nie jestem oszołomem z Kukiz'15

Tuż po tym, jak pojawił się na mównicy, został zatrzymany przez policjantów i odprowadzony do radiowozu. Nawalny regularnie alarmuje społeczność międzynarodową o nadużyciach Putina i jego ludzi.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP