Trwa ładowanie...
d3hqnuq

Władimir Kliczko

Najnowsze informacje

Ukraiński zawodowy bokser wagi ciężkiej. Były mistrz świata organizacji IBF, WBO, IBO oraz superczempion WBA. Młodszy brat Witalija Kliczki, pięściarza i mera Kijowa.

Oceń jako pierwszy:
d3hqnuq
Data urodzenia:

25.03.1976 (wiek: 47 lat)

Miejsce urodzenia:

Semipałatyńsk

Pochodzenie:

Kazachstan

GETTY, Sportsfile for Web Summit via Ge
Źródło: GETTY, Sportsfile for Web Summit via Ge, fot: Sam Barnes

Kariera amatorska

Początki kariery młodego Kliczki były obiecujące. Wyróżniał się w ringu strategicznymi posunięciami i zwinnością ciała. Był pięciokrotnym mistrzem Ukrainy, mistrzem Europy juniorów z 1993 r. oraz srebrnym medalistą mistrzostw świata juniorów z 1994 r.

W 1996 r. uzyskał tytuł wicemistrza Europy. W tym samy roku osiągnął swój największy sukces w boksie amatorskim. Zdobył złoty medal w wadze superciężkiej na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie, walcząc z Paeą Wolfgramem z Tonga. Po powrocie Kliczko wystawił swój złoty medal na licytację, a nagrodę przeznaczył na cele charytatywne.

W latach 90. Władimir Kliczko był związany m.in. z klubem bokserskim Gwardia Warszawa.

Zawodowstwo i działalność pozasportowa

Karierę zawodową rozpoczął pod koniec lat 90. w Niemczech wraz ze swoim bratem, pięściarzem Witalijem Kliczko. W ciągu dwóch lat stoczył łącznie 24 pojedynki, z czego wszystkie wygrane. Większość kończył nokautem w pierwszych rundach.

Dobra passa trwała, młodszy Kliczko został dwukrotnym mistrzem świata w wadze ciężkiej, zdobył pasy federacji WBA, IBF, WBO, ICO. Przez wiele lat dominował w królewskiej kategorii. 30 lipca 2017 r. roku ogłosił zakończenie kariery. Jego ostatnia walka odbyła się w Londynie. Przegrał w 11. rundzie z Anthonym Joshuą. Stawką pojedynku były trzy pasy mistrzowskie federacji IBF, IBO i superczempiona WBA.

Władimir Kliczko zszedł z ringu, stoczywszy na nim 69 zawodowych walk. Wygranych 64, w tym 53 przez nokaut. Nigdy nie walczył ze swoim bratem - Witalijem. Ponoć obiecali to matce. Ukrainiec stał się jednym z najbardziej utytułowanych bokserów w historii tego sportu, przez niektórych uważany nawet za najlepszego boksera wszech czasów. W 2021 roku trafia do Międzynarodowej Galerii Sław Boksu.

Po karierze sportowej młodszy z braci zajął się rozwojem biznesu (podczas gdy starszy wszedł do świata polityki). Władimir założył Klitschko Ventures, firmę doradczą uruchomioną w 2016 r. w Hamburgu. Wraz z zespołem doradza w zakresie rozwoju biznesowego. Opiekuje się też wizerunkiem, przedsięwzięciami oraz produktami spod marki "Klitschko".

Życie prywatne

W 2009 r. Władimir Kliczko zaczął spotykać się z amerykańską aktorką Hayden Panettiere. Po 4 latach, w październiku 2013 r., para się zaręczyła. Ich córka, Kaya Evdokia Kliczko przyszła na świat w grudniu 2014 r. 4 lata później para się rozstała. Córka pozostała pod opieką ojca.

Oprócz boksu bracia Kliczko mają także inną pasję - szachy. W młodości często grali między sobą na tej samej szachownicy. W dorosłym życiu Władimir Kliczko rozegrał partię z Garri Kasparowem, legendarnym rosyjskim szachistą. Wytrzymał 25 ruchów.

Władimir Kliczko a wojna w Ukrainie

Od początku wojny w Ukrainie bracia Kliczko przebywają w stolicy, Kijowie. Pięściarz wraz ze starszym bratem, merem Kijowa, dokumentują zniszczenia, pomagają cywilom oraz angażują się w obronę miasta. Wcześniej, w latach 2013 i 2014 bracia byli obecni na Majdanie.

W lutym Władimir dołączył do Kijowskiej Brygady Obrony Terytorialnej broniącej stolicy przed rosyjskimi atakami. Korzystając z zasięgu swoich social mediów, rozsyła w świat nagrania zniszczonej przez Rosjan stolicy. Swoje słowa kieruje szczególnie do władz zachodu, zachęcając do jak najszybszego uniezależnienia się od Rosji i rosyjskiej gospodarki. Zachęca również do wysyłania broni defensywnej do Ukrainy. Legendarny bokser dziękował też Polakom za udzieloną Ukraińcom pomoc.

Władimir Kliczko był członkiem ukraińskiej delegacji w Niemczech. Wspierał dyplomatów w rozmowach politycznych w Berlinie. Wizyta miała na celu zorganizowanie pomocy humanitarnej i wojskowej w Ukrainie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hqnuq
d3hqnuq
d3hqnuq
Więcej tematów
d3hqnuq