Trwa ładowanie...

Wkurzeni pracownicy fiskusa zrobili kontrolę majątku wiceministra finansów. Żądają wyjaśnień

Domagający się podwyżek pracownicy fiskusa nie poszli masowo na zwolnienia lekarskie, jak zrobili to policjanci i strażacy. Wpadli na inny pomysł, mający na celu skłonienie swojego szefa, Mariana Banasia, do rozpoczęcia pertraktacji. Jaki? Wzięli pod lupę jego majątek... i zaleźli luki w oświadczeniach majątkowych.

Wkurzeni pracownicy fiskusa zrobili kontrolę majątku wiceministra finansów. Żądają wyjaśnieńŹródło: East News, fot: Jan Bielecki
d3v8qqi
d3v8qqi

Dla ludzi od lat zajmujących się na co dzień dochodzeniami karno-skarbowymi i uszczelnianiem systemu podatkowego to była rutynowa robota. Funkcjonariusze KAS przekonują, że znaleźli luki w oświadczeniach majątkowych wiceministra finansów Mariana Banasia. - Oświadczenia majątkowe najważniejszego urzędnika nadzorującego służby podatkowe i tytułującego się pełnomocnikiem rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych powinny być wzorcowe. Tymczasem jest w nich sporo luk, widać niechlujność - mówi WP funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej.

Majątek wiceministra pod lupą

Podwładni Mariana Banasia wytropili, gdzie znajduje się należąca do niego kamienica. To nieruchomość o powierzchni 400 m2, położona w Krakowie. Jest wynajmowana pod usługi hotelowe. Wiceminister w poprzednich latach deklarował dochód z tego tytułu w wysokości ok. 40 tys. zł rocznie. Szef KAS poinformował w oświadczeniu majątkowym z grudnia 2016, że zamierza sprzedać nieruchomość (podpisał umowę przedwstępną, którą miał wykazazać w kolejnym oświadczeniu, czyli do września 2017 r.).

- Jednak do dziś nie opublikowano oświadczenia majątkowego Mariana Banasia za 2017 rok i nie wiemy, co stało się z tą nieruchomością oraz jak wygląda rozliczenie jego majątku. Dodatkowo wiceminister nie wpisał kwoty dochodu osiągniętego z wynajmu w 2016 roku - punktuje swojego szefa pracownik KAS. Dodaje, że w dwóch oświadczeniach złożonych w 2015 w punkcie dotyczącym posiadanych działek minister wskazuje powierzchnię nieruchomości na 370 i 380 m2. Tymczasem w oświadczeniu z grudnia 2016 r. i marca 2017 działka ma już powierzchnię 3600 m2.

d3v8qqi

- Pomylił się czy działka się rozrosła? Z drugiej strony stan oszczędności pana ministra nie wykazuje, aby dokonywał jakichś inwestycji. Inni ministrowie dużo bardziej dokładnie i transparentnie opisują swój stan posiadania - mówi dalej pracownik fiskusa. Przekonuje, że ujawnione wątpliwości nadają się do sprawdzenia przez służby antykorupcyjne.

Oświadczenia majątkowe Mariana Banasia
Źródło: Ministerstwo Finansów

Sprawdziliśmy oświadczenia majątkowe wiceministra. Rzeczywiście, łatwo potwierdzić ustalenia "prywatnego śledztwa" jego pracowników. Do czasu publikacji biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej nie udzieliło jednak WP komentarza w tej sprawie. Wyjaśnienia mają zostać udzielone później. Urzędnicy nie potrafili też powiedzieć, dlaczego aktualne oświadczenie majątkowe wiceministra Banasia nie zostało opublikowane w terminie, czyli na koniec 2017 roku. Dodajmy, że dane o majątku innych szefów służb ministerstwa finansów są publikowane zgodnie z harmonogramem.

Zobacz także: Kierowcy zmierzają do wulkanizacji. Kolejki są coraz dłuższe

Służby KAS szykują protest. Ominęły ich podwyżki

Atmosfera w służbach skarbowych jest wyjątkowo napięta. 11,8 tys. funkcjonariuszy KAS domaga się podwyżek i uprawnień emerytalnych - co najmniej takich, jakie niedawno uzyskała policja i straż pożarna, czyli służby podległe szefowi MSWiA. Żądają także zwiększenia nakładów na modernizację i wyposażenie swoich jednostek. Związek Zawodowy Celnicy PL (włączonych do służb KAS) chce, aby podpisano porozumienie 21 listopada. Grożą, że jeśli do tego nie dojdzie wybuchnie protest i mogą zostać zostaną zablokowane granice.

d3v8qqi

"Wcześniej wygrywali Policjanci, Pielęgniarki, Lekarze Rezydenci, inne branże, bo trwały tam wielkie protesty! Mimo protestu, trwającego często wiele miesięcy, był tam prowadzony dialog. U nas zaproszono związki do MF po ponad 1,5 roku przerwy, odrzucając tuż przed spotkaniem wszystkie postulaty. Dlatego niezbędne są przygotowania do protestu" - czytamy w ostatnim komunikacie związku zawodowego pracowników KAS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3v8qqi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v8qqi
Więcej tematów