Trwa ładowanie...
d48g6uj
kierowca
19-03-2007 18:30

Wkrótce zdjęcia wystarczą do ukarania kierowców

Prawdopodobnie w ciągu trzech, czterech
miesięcy do parlamentu trafi projekt ustawy przewidujący, że do
ukarania za wykroczenia, np. przekroczenia prędkości, wystarczy
zdjęcie tablic rejestracyjnych pojazdu - zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Marek Surmacz.

d48g6uj
d48g6uj

W obecnym stanie prawnym policja musi udowodnić kierowcy, że to on prowadził pojazd, którym złamano przepisy. Sam fakt bycia właścicielem nie wystarczy do otrzymania mandatu. Jak wyjaśniał Andrzej Grzegorczyk, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która opracowała wstępne założenia projektu, istotą projektu jest automatyzm karania.

Wykroczenie zarejestrowane na wideoradarze będzie karane na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu - powiedział Grzegorczyk. Dodał, że pozostawiona zostanie możliwość złożenia wyjaśnień, np. że pożyczyło się samochód.

W ocenie Grzegorczyka, w Polsce jest już "dość duża" liczba wideoradarów, ale przy obecnym systemie prawnym procedura egzekwowania mandatów z ich zdjęć jest dłuższa niż tradycyjne karanie i łapanie przy pomocy tzw. suszarki, czyli prędkościomierza.

Zmiany - jak mówią ich twórcy - mają m.in. uwolnić do służby znaczną liczbę policjantów, bo kary będą miały charakter administracyjny i zwiększyć ściągalność mandatów, co ma przyczynić się do wyrobienia w obywatelach poczucia nieuchronności kary za łamanie przepisów.

Zdaniem Grzegorczyka, poprawa stanu bezpieczeństwa wymaga zmian w trzech podstawowych sferach - jeśli chodzi o nadmierną prędkość, nietrzeźwych kierowców i stosowanie pasów bezpieczeństwa.

W 2006 r. na polskich drogach doszło do ponad 46 tys. wypadków, zginęło w nich ponad 5 tys osób, a rannych zostało blisko 60 tys. osób.

d48g6uj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48g6uj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj