Trwa ładowanie...
lekarze
06-08-2008 14:53

"Wkrótce może zniknąć prawie 1500 leków"

Od przyszłego roku z aptek może zniknąć blisko półtora tysiąca leków - szacuje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Leszek Borkowski. Jest to związane z dostosowaniem polskiego prawa do unijnych wymogów.

"Wkrótce może zniknąć prawie 1500 leków"Źródło: Jupiterimages
d2fchfg
d2fchfg

Zdaniem Borkowskiego, firmy farmaceutyczne wykorzystały okazję, aby zrezygnować z produkcji leków tanich, które nie przynoszą odpowiednich zysków.

Z kolei prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Cezary Śledziewski, podkreślił, że firmy kierują się rachunkiem ekonomicznym i mogą zrezygnować z produkcji danego leku. Dodał, że producenci nie składali dokumentacji wymaganej prawem unijnym w przypadku preparatów przestarzałych.

Leki, które nie przeszły odpowiedniej procedury harmonizacji, nie zostaną nagle wycofywane z aptek. Preparaty te będą w sprzedaży do momentu wyczerpania zapasów w hurtowniach albo dopóki nie upłynie termin ich ważności czyli od 2 do 5 lat.

Firmy farmaceutyczne miały 6 lat na przygotowanie dokumentacji i wykonanie odpowiednich badań niezbędnych do uzyskania pozwolenia na dalszą produkcję.

d2fchfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fchfg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj