Trwa ładowanie...

Wkrótce burza słoneczna uderzy w Ziemię

W koronie słonecznej zrobiła się dziura. Wkrótce czeka nas burza geomagnetyczna. Oznacza to nagłe i silne zmiany pola magnetycznego na Ziemi oraz zmiany pogody kosmicznej. Z racji tego będziemy mieli okazje dostrzec zorzę polarną w Polsce w okresie od 11 do 12 września.

Wkrótce burza słoneczna uderzy w ZiemięŹródło: iStock.com
d32zjla
d32zjla

Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) podała do informacji o zbliżającej się z ogromną prędkością do Ziemi burzy geomagnetycznej, w skali II stopnia (skala 5-stopniowa).

Jak widać po stopniu, zjawisko to nie będzie bardzo silne, jednakże już wkrótce nastąpi wyrzut koronalny masy i strumień plazmy uderzy w nas z prędkością kilkaset kilometrów na sekundę.

Zjawisko będzie najlepiej widoczne na biegunach Ziemi w formie zorzy polarnej. Przypomnijmy, że dotychczas najsilniejsza burza słoneczna miała miejsce we wrześniu 1859 roku i w konsekwencji zorze polarne były widoczne nawet z Kuby, Hawai, czy Meksyku. Zjawisko wywołało wówczas silne pożary stacji telegraficznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32zjla
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32zjla
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj