Trwa ładowanie...

Wizyta Macrona w Polsce ma być przełożona. Niecodzienny powód

Prezydent Francji miał odwiedzić Polskę w dniach 8-9 kwietnia. Choć wizyta jest przygotowywana od grudnia, Warszawa wysłała sygnał, że przyjazd lepiej przełożyć na czerwiec. Rząd miał przestraszyć się, że Macron poprze opozycję przed eurowyborami.
Share
Emmanuel Macron miał odwiedzić Polskę w kwietniu, ale nie wiadomo, czy wizyta dojdzie do skutku
Emmanuel Macron miał odwiedzić Polskę w kwietniu, ale nie wiadomo, czy wizyta dojdzie do skutkuŹródło: PAP
d2mhp01

O sprawie pisze "Rzeczpospolita". Dziennik analizuje, czy rzeczywiście prezydent Francji mógłby wykroczyć poza przygotowywany w najdrobniejszych szczegółach program wizyty. Macron krytykował rząd PiS, mówiąc np. w ubiegłym roku w Sofii, że "Polska zasługuje na lepszy rząd".

Cena odwołania przyjazdu Francuza może być wysoka. PiS chce go awizować jako "wizytę roku" i spektakularny znak, że Polska nie jest izolowana. Problem w tym, że jeśli Macron nie pojawi się w Polsce w kwietniu, może to się już nie udać przed wyborami parlamentarnymi.

Chłodno na linii Warszawa-Paryż

Wizyta prezydenta Francji byłaby pewnym przełomem - ostatni raz przywódca tego kraju gościł nad Wisłą z wizytą dwustronną w listopadzie 2013 r. Trzy lata później poprzednik Macrona Francois Hollande w ostatniej chwili odwołał przylot do Warszawy z powodu kontrowersyjnego zerwania przez Polskę kontraktu na zakup helikopterów Caracal.

d2mhp01

Zobacz także: Zamieszki w Paryżu. "Precz z Macronem"

Pytanie, na ile słowa Macrona realnie zagrożą polskiemu rządowi. Sondaże są dla niego od kilkunastu tygodni bezlitosne, a Francję regularnie destabilizują kolejne fale protestów. W minioną sobotę, gdy prezydent jeździł na nartach w Pirenejach, chuligani demolowali Pola Elizejskie. Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner bawił się z kolei w jednej z paryskich dyskotek.

Czytaj też: Francja: podpalone sklepy i restauracje. Straty ubezpieczycieli to ponad 720 mln zł
Francja: protesty „żółtych kamizelek” skutkują wzrostem przemocy. Francuski rząd zaostrzy środki ostrożności

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mhp01

Podziel się opinią

Share
d2mhp01
d2mhp01
Więcej tematów