Trwa ładowanie...
d371eu3

Witold Waszczykowski krytykuje ambasador USA. Uważa, że uprawia "megafonową dyplomację"

- Od ambasadora, dyplomatów spodziewamy się delikatniejszej reakcji - powiedział Witold Waszczykowski. Były szef MSZ uważa, że ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zachowuje się w ostatnim czasie niedyskretnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Waszczykowski zaznaczył, że Georgette Mosbacher nie jest doświadczonym dyplomatą
Witold Waszczykowski zaznaczył, że Georgette Mosbacher nie jest doświadczonym dyplomatą (East News, Fot: Jan Bielecki)
d371eu3

- Jeśli pani ambasador będzie prowadziła w ten sposób jawną, megafonową dyplomację, to nie będzie to służyło polsko-amerykańskim interesom - powiedział w rozmowie z Radiem Zet Witold Waszczykowski.

Były minister spraw zagranicznych ocenił w ten sposób ambasador USA w Polsce. W niedzielę "Do Rzeczy" podało, że Georgette Mosbacher przesłała do premiera Mateusza Morawieckiego list. Miała w nim podkreślić, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować jawnej krytyki TVN-u. Większościowym właścicielem stacji jest amerykańska spółka.

- To się nakłada, ten list, czy on był, czy był w jakiejś innej formie... Nakłada się to również z wystąpieniami pani Mosbacher, wystąpieniami w Sejmie, do posłów, gdzie próbowała przypominać, dyscyplinować wystąpienia na temat wiz - uznał Waszczykowski.

d371eu3

Zobacz także: "Konia postawiliście, Tuska brakuje". Marek Jakubiak o okładce z szefem RE

W środę ambasador USA w rozmowie z posłami przestrzegła ich przed próbą wpływania na wolność prasy. - Jeśli chodzi o wolność prasy, to z niczym państwu nie pomogę. Kongres nie będzie tolerował takich rzeczy. Będę mówiła prawdę i taka jest prawda - powiedziała i zaznaczyła, że w przypadku powstania ustawy ograniczającej tę wolność "prosi, by do niej nie dzwonić".

Witold Waszczykowski mówi o "reformie mediów"

- Tutaj trafiła pani ambasador z biznesu i wydaje mi się, że ma obowiązek nawet zabiegać o interesy amerykańskie, to jest obowiązek każdego ambasadora, również polskiego, ale można to robić dyskretniej i delikatniej - stwierdził były szef MSZ.

d371eu3

Zaznaczył też, że jego zdaniem wicepremier Gowin nie powinien po wypłynięciu tych informacji odwoływać spotkania z ambasador. - Ja bym nie odwołał spotkania, ja bym przedstawił polskie interesy, polskie argumenty za tym, bo trzeba informować wiele rzeczy, również i media kiedyś w przyszłości pewnie będą reformowane, nie wiem, dzisiaj nie ma takich planów - uznał.

I dodał, że jeśli powstanie ustawa repolonizująca media, będzie to "oczywiście nasza polska decyzja, której nie będziemy przecież konsultować z tym czy innym ambasadorem".

Źródło: Radio Zet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d371eu3

Podziel się opinią

Share
d371eu3
d371eu3
Więcej tematów