PolskaWitold Waszczykowski krytykuje ambasador USA. Uważa, że uprawia "megafonową dyplomację"

Witold Waszczykowski krytykuje ambasador USA. Uważa, że uprawia "megafonową dyplomację"

- Od ambasadora, dyplomatów spodziewamy się delikatniejszej reakcji - powiedział Witold Waszczykowski. Były szef MSZ uważa, że ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zachowuje się w ostatnim czasie niedyskretnie.

Witold Waszczykowski krytykuje ambasador USA. Uważa, że uprawia "megafonową dyplomację"
Źródło zdjęć: © East News | Jan Bielecki
Magdalena Nałęcz-Marczyk

- Jeśli pani ambasador będzie prowadziła w ten sposób jawną, megafonową dyplomację, to nie będzie to służyło polsko-amerykańskim interesom - powiedział w rozmowie z Radiem Zet Witold Waszczykowski.

Były minister spraw zagranicznych ocenił w ten sposób ambasador USA w Polsce. W niedzielę "Do Rzeczy" podało, że Georgette Mosbacher przesłała do premiera Mateusza Morawieckiego list. Miała w nim podkreślić, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować jawnej krytyki TVN-u. Większościowym właścicielem stacji jest amerykańska spółka.

- To się nakłada, ten list, czy on był, czy był w jakiejś innej formie... Nakłada się to również z wystąpieniami pani Mosbacher, wystąpieniami w Sejmie, do posłów, gdzie próbowała przypominać, dyscyplinować wystąpienia na temat wiz - uznał Waszczykowski.

Zobacz także: "Konia postawiliście, Tuska brakuje". Marek Jakubiak o okładce z szefem RE

W środę ambasador USA w rozmowie z posłami przestrzegła ich przed próbą wpływania na wolność prasy. - Jeśli chodzi o wolność prasy, to z niczym państwu nie pomogę. Kongres nie będzie tolerował takich rzeczy. Będę mówiła prawdę i taka jest prawda - powiedziała i zaznaczyła, że w przypadku powstania ustawy ograniczającej tę wolność "prosi, by do niej nie dzwonić".

Witold Waszczykowski mówi o "reformie mediów"

- Tutaj trafiła pani ambasador z biznesu i wydaje mi się, że ma obowiązek nawet zabiegać o interesy amerykańskie, to jest obowiązek każdego ambasadora, również polskiego, ale można to robić dyskretniej i delikatniej - stwierdził były szef MSZ.

Zaznaczył też, że jego zdaniem wicepremier Gowin nie powinien po wypłynięciu tych informacji odwoływać spotkania z ambasador. - Ja bym nie odwołał spotkania, ja bym przedstawił polskie interesy, polskie argumenty za tym, bo trzeba informować wiele rzeczy, również i media kiedyś w przyszłości pewnie będą reformowane, nie wiem, dzisiaj nie ma takich planów - uznał.

I dodał, że jeśli powstanie ustawa repolonizująca media, będzie to "oczywiście nasza polska decyzja, której nie będziemy przecież konsultować z tym czy innym ambasadorem".

Źródło: Radio Zet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (296)