Wirusy, które leczą
W ostatnim numerze Journal of the National Cancer Institute opublikowano wyniki badań, które stwarzają większą nadzieje w walce z agresywnymi i śmiertelnymi guzami mózgu. Dr Peter Forsyth z Tom Baker Cancer Centre w Calgary przeprowadził badania na myszach, z których wynika, że pewne rodzaje nowotworów mózgu można skutecznie leczyć przez bezpośrednie podanie wirusów.
27.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Reowirusy, bo właśnie o nie chodzi, są zupełnie niegroźne dla wszystkich ludzkich komórek - z wyjątkiem nowotworowych. Po wniknięciu do zdrowej komórki reowirus nie jest w stanie namnożyć się i dalej atakować. Zupełnie inaczej dzieje się w komórce nowotworowej. Wirus wewnątrz niej intensywnie powiela się, następnie dochodzi do jej zniszczenia i miliony leczniczych intruzów atakują następne komórki nowotworowe.
Już od dawna próbowano leczyć różne rodzaje nowotworów przy pomocy wirusów. Problemem było znalezienie takiego wirusa, który niszcząc guz - nie będzie jednocześnie szkodził zdrowym składnikom organizmu. Wydaje się, że reowirusy doktora Forsyth'a to strzał w dziesiątkę. Na razie badania przeprowadzano wyłącznie na myszach, ale już za pół roku rozpoczną się próby kliniczne.(mz)