Pogoda na zimę. Utworzył się wir polarny. Nowa prognoza długoterminowa

Chociaż jesień na razie jest ciepła i słoneczna, niedługo pogoda w naszej części Europy może ulec diametralnej zmianie. Wszystko za sprawą formującego się nad półkulą północną, słabego wiru polarnego. Synoptycy Severe Weather Europe przewidują, że wyjątkowo wysoka - jak na tę porę roku - temperatura może spowodować zapaść wiru i srogą zimę.

Pogoda na zimę. Najnowsze prognozy
Pogoda na zimę. Najnowsze prognozy
Źródło zdjęć: © Pixabay, WXCHARTS

Wir polarny to układ niskiego ciśnienia znad Arktyki, który wpływa na pogodę w Polsce. Ogranicza go prąd strumieniowy, zamykający chłodne masy powietrza w obszarze okołobiegunowym.

Wir polarny. Co to? Dlaczego wpływa na zimę?

Kondycja wiru polarnego jest bardzo ważną informacją dla synoptyków. Jeżeli cyklon jest silny i zwarty, to zatrzymuje zimne masy powietrza nad Arktyką. Dzięki temu zimy w Europie, Azji i Ameryce Północnej są łagodne i ciepłe. Sytuacja wygląda odwrotnie w przypadku słabnącego i dynamicznego wiru polarnego. Masy powietrza, które nie są w stanie utrzymać się nad biegunem północnym, przepływają na południe, powodując anomalie pogodowe, takie jak nagłe śnieżyce czy ataki silnego mrozu. Według Severe Weather Europe formujący się w dalszym ciągu niż baryczny nad Arktyką jest obecnie słaby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zima będzie sroga? Zobacz, co robi bóbr w środku lata

Pogoda na zimę. Najnowsze prognozy

Choć eksperymentalne prognozy pogody IMGW wskazują, że temperatury w miesiącach zimowych przekroczą normy średnich wieloletnich, przewidywania te mogą ulec zmianie. Według synoptyków SWE już na przełomie listopada i grudnia w Polsce może dojść do nietypowych anomalii pogodowych i silnych mrozów. Jeżeli wir polarny nie ulegnie wzmocnieniu, dojdzie do jego zapaści, a do kraju zaczną docierać wyjątkowo mroźne masy powietrza. Przewidywane są także silne opady śniegu.

Z czym kojarzy Ci się "polskość"? Z czego najbardziej jesteś dumny jako Polak? Zapraszamy do krótkiej ankiety TUTAJ.

Prognoza pogody zima. Chłód czy ciepło?

Proces formowania się wiru polarnego wciąż trwa. Choć w jego obszarze znajdują się miejsca zarówno z dodatnią, jak i ujemną anomalię temperatury, to żadne z nich nie jest na tyle silne, by blokować przeciwne. Jeżeli niż baryczny nad Arktyką będzie się wzmacniał, to atak srogiej zimy będzie mało prawdopodobny. Nie oznacza to jednak, że mróz i opady śniegu nie wystąpią w ogóle. Silny wir polarny, choć utrzymuje mroźne masy powietrza nad biegunem, wpływa na dynamikę pogody, którą w takim przypadku kształtują głębokie cyklony arktyczne.

Warto pamiętać, że prognozy przedstawiane przez synoptyków z tak wielkim wyprzedzeniem są obarczone ryzykiem zmienności. Obserwacja prądów powietrza, które już teraz rozwijają się nad Arktyką, w połączeniu z doświadczeniem prognostyków i wynikami norm wieloletnich pozwalają jednak formować wstępne rokowania dotyczące pogody.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (147)