Trwa ładowanie...
d4i7xjz

Wilno. Ceremonia pogrzebowa uczestników powstania styczniowego

W Katedrze Wileńskiej trwają uroczystości pogrzebowe przywódców i uczestników powstania styczniowego. Bierze w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Na miejscu jest również prezydent Litwy Gitanas Nausėda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wilno. Prezydenci Polski i Litwy oddali hołd powstańcom styczniowym
Wilno. Prezydenci Polski i Litwy oddali hołd powstańcom styczniowym (PAP, Fot: Piotr Nowak)
d4i7xjz

Andrzej Duda w czwartek rozpoczął dwudniową wizytę na Litwie. Prezydent razem z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą bierze udział w uroczystościach pogrzebowych przywódców i uczestników powstania styczniowego.

- Stajemy tu przede wszystkim, by zamanifestować, że jednoczy nas ta sama co ich wtedy, przed 156 laty, wspólnota pamięci i losów, wartości i dążeń - powiedział podczas mszy Andrzej Duda. I dodał, że powstanie styczniowe było "ostatnim akordem przepięknej symfonii różnych kultur, języków i wyzwań, jaką niegdyś rozbrzmiewała dawna Rzeczpospolita".

d4i7xjz

Do Wilna przyjechali także przedstawiciele Białorusi, Ukrainy i Łotwy. Powstańcy spoczną w specjalnie przygotowanej kaplicy na Cmentarzu na Rossie. Ich szczątki zostały odnalezione przez archeologów w 2017 roku na wileńskiej Górze Zamkowej (Giedymina).

Potwierdzono, że chodzi m.in. o dowódcę powstańczych oddziałów na Żmudzi Zygmunta Sierakowskiego oraz przywódcę powstania na Litwie Wincentego Konstantego Kalinowskiego.

- Są bohaterami, którzy łączą nasze narody. Oddajemy im hołd także ze względu na to, co dla nas zrobili i co robią przez cały czas - powiedział premier Morawiecki dziennikarzom.

d4i7xjz

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 r. na Litwie. Było zrywem przeciwko Imperium Rosyjskiemu.

Borys Budka nie przebierał w słowach ws. nominacji Pawłowicz i Piotrowicza do TK

Źródło: TVP INFO, polskieradio24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4i7xjz

Podziel się opinią

Share

d4i7xjz

d4i7xjz
Więcej tematów