Trwa ładowanie...
d1qhxdm

Będzie spotkanie Trump-Duda w Londynie. Ale do Polski prezydent USA się nie wybiera

Wbrew wielokrotnie powtarzanym zapowiedziom, Donald Trump nie przyjedzie do Polski przed końcem roku. Ale ma spotkać się za to z prezydentem Dudą na marginesie szczytu NATO w Londynie.
Share
Donald Trump i Andrzej Duda spotkają się jeszcze raz. Ale nie w Polsce
Donald Trump i Andrzej Duda spotkają się jeszcze raz. Ale nie w PolsceŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d1qhxdm

W ubiegły piątek prezydent Donald Trump potwierdził plany swojej grudniowej wizyty w Wielkiej Brytanii, przypadającej tuż przed brytyjskimi wyborami. Teoretycznie, wizyta za oceanem powinna być dobrą okazją do nadrobienia dyplomatycznych zaległości, czyli "odłożonej" wizyty w Polsce.

Jeszcze przy okazji spotkania prezydentów USA i Polski w Nowym Jorku, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadał, że do wizyty dojdzie w tym roku. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, tak się jednak nie stanie.

- Nie mam pełnej wiedzy na ten temat. To zależy nie tylko od nas, ale i od strony amerykańskiej. Prezydent Duda spotka się natomiast z prezydentem Trumpem w Wielkiej Brytanii - mówi WP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Chodzi o szczyt NATO w Londynie, przypadający na 3-4 grudnia.

d1qhxdm

W podobny sposób odpowiedziało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

"W momencie potwierdzenia wizyty ze strony amerykańskiej niezwłocznie poinformujemy o tym fakcie. Odbędzie się wówczas briefing prasowy" - czytamy w przesłanym komunikacie.

Przeczytaj również: Andrzej Duda i Donald Trump spotkają się w Nowym Jorku. Ustalą termin wizyty w Polsce?

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

Wizyty nie będzie, bo nie ma po co

Według informatora WP wtajemniczonego w sprawę, powód braku wizyty jest prosty: nie ma ku temu konkretnego powodu.

d1qhxdm

- Prawda jest taka, że z perspektywy Amerykanów oni już uregulowali swój "dług" zgadzając się na spotkanie w Nowym Jorku. Zresztą podpisano tam dokumenty, które Trump miał podpisać w Warszawie. Trudno powiedzieć, dlaczego ludzie prezydenta zapowiadali tę wizytę przed końcem roku. To od początku było mało realistyczne - mówi nasz rozmówca.

Co ciekawe, już w listopadzie podobne zdanie wyraził Krzysztof Szczerski.

- Wszystkie dobre owoce, jakie miał ten rok przynieść w relacjach polsko-amerykańskich są już załatwione - powiedział, wymieniając sprawę wiz oraz zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce.

Przeczytaj również: Spotkanie Trump-Duda w Nowym Jorku. Będzie podpisanie dokumentu ws. "Fortu Trump"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qhxdm

Podziel się opinią

Share
d1qhxdm
d1qhxdm
Więcej tematów