Willa Hadriana odkrywa nowe sekrety
Na terenie Willi Hadriana, wiejskiej rezydencji rzymskiego cesarza w Tivoli pod Rzymem, archeolodzy odkryli monumentalne schody z kolumnadą oraz duży posąg sfinksa - donosi serwis ANSA.
Odkryte schody o szerokości 8,5 metra znajdują się na obszarze zwanym gimnazjonem i, zdaniem archeologów, stanowiły oryginalne wejście do kompleksu zabudowań rezydencji.
Naukowcy znaleźli na stanowisku również posąg atlety i dużą teatralną maskę, wykonane z marmuru. Są to nadzwyczajne znaleziska - powiedziała archeolog Zaccaria Mari, która dokonała odkrycia.
Barwny marmur kolumn jest wspaniały, podobnie jak precyzja wykonania posągu sfinksa - zaznaczyła Mari. Schody i posągi pochodzą z ok. 130 r. n.e., a sfinks mierzący 2,5 metra długości może być jeszcze starszy.
Archeolodzy sądzą, że sfinks może pochodzić z jednego z imperialnych warsztatów, nie można jednak wykluczyć, że został sprowadzony z Egiptu.
Willa Hadriana, cesarza panującego w latach 117-138 n.e., była największą i najwspanialszą letnią rezydencją cesarzy rzymskich, jaką kiedykolwiek zbudowano. Budowa rozpoczęta w 117 r. n.e. trwała 10 lat. Zespoły budynków rozdzielone były tarasowymi ogrodami.
Większość budynków nawiązywała stylem do tych budowli egipskich i greckich, które wywarły na cesarzu Hadrianie szczególne wrażenie w czasie jego podróży po terenach państwa rzymskiego.
Ta ogromna rezydencja - wielkości miasta Pompeje - została ograbiona przez barbarzyńców i zdewastowana przez handlarzy kamieniem budowlanym. Pomimo to setki skarbów sztuki zachowało się na miejscu do czasów, kiedy w XVI wieku rozpoczęto wykopaliska.