PolskaWileńskie palmy na kaziukowym jarmarku w Białymstoku

Wileńskie palmy na kaziukowym jarmarku w Białymstoku

Wileńskie palmy królowały w Białymstoku na kaziukowym jarmarku, który odbył się w ramach VII Dni Kultury Kresowej. Kresowe tradycje w Białymstoku są bardzo żywe, a św. Kazimierz - patron Litwy, jest również patronem metropolii białostockiej.

05.03.2006 | aktual.: 21.03.2006 10:35

Palmy sprzedawali m.in. członkowie zespołu Suderwianie z Suderwy koło Wilna, którzy w sobotę w Białymstoku wystąpili z koncertem. Muzykowali także na niedzielnym jarmarku.

Jadwiga Tylingo z zespołu powiedziała, że wyrób wileńskich palm wśród polonii jest wciąż bardzo popularny. Zespół przywiózł do Białegostoku około trzystu palm i wszystkie zostały sprzedane. Palmy wyrabiane na leszczynowych lub brzozowych witkach są zrobione z drobnych, kolorowych, suszonych, a potem barwionych kwiatków i traw. Palmy powstają często podczas prób zespołu. Spotykamy się i robimy je razem - dodała Tylingo.

Przyjeżdżamy tutaj do Polski zawsze z dużym sentymentem. Tu w Białymstoku jesteśmy bardzo ciepło przyjmowani - powiedziała Tylingo.

Wileńskie palmy konkurowały na jarmarku z polskimi palmami, których wzornictwo czerpie często z motywów wileńskich. Były też wileńskie pierniki kaziukowe w kształcie serc, chleb litewski, wielkanocne pisanki z Lipska nad Biebrzą, ale też kurpiowskie, jednobarwne pisanki, dekorowane białymi koronkami frywolitkowymi, wykonywane przez rodzinę Bziukiewiczów z Wachu koło Kadzidła.

Dni Kultury Kresowej organizuje w Białymstoku Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna. Główny cel to pielęgnacja kresowych tradycji, ale też podtrzymywanie kontaktów z Polakami zamieszkałymi na dawnych kresach Rzeczypospolitej. W ramach obchodów odbędzie się także m.in. sesja o Kresach oraz na zakończenie - 19 marca - obchody imienin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kaziuki to tradycja związana z kościelnymi uroczystościami św. Kazimierza, patrona Litwy. Przed wojną, na dzień św. Kazimierza Królewicza, 4 marca, do Wilna z okolicznych miejscowości przybywali Polacy na tradycyjny odpust. Na straganach sprzedawano wtedy obwarzanki, pierniki, zioła lecznicze i palmy.

Patron Litwy - św. Kazimierz, polski królewicz, był drugim z sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Zmarł 4 marca 1484 roku w wieku 26 lat. Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w 1604 r. w Wilnie, gdzie w kościele św. Piotra i Pawła znajduje się jego sarkofag. Od 1960 r. św. Kazimierz jest również patronem Kawalerów Maltańskich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)