Zagrożenie? W Rumunii odkryli wilczaka

Niedawne badania przeprowadzone przez Fundację Conservation Carpathia przyniosły odkrycie wilczaka - hybrydy wilka i psa w lesie Karpat Południowych. W obecnym czasie zjawisko hybrydyzacji nie stanowi dużego zagrożenia, jednakże, jak zaznaczono w oświadczeniu fundacji, istnieje potencjał, że może ono stanowić problem dla populacji wilków w przyszłości.

Wilk Szary (zdjęcie ilustracyjne)
Wilk Szary (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © East News | Pawel H. Glogowski/REPORTER
Sylwia Bagińska

05.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:03

Fundacja Conservation Carpathia przekazała w swoim oświadczeniu, cytowanym przez portal Digi24.ro, że "chociaż hybrydyzacja wydaje się w tej chwili niewielkim zagrożeniem, może ewoluować i z czasem doprowadzić do degradacji genetycznej, a następnie do całkowitego wyginięcia tego gatunku".

W oświadczeniu podkreślono, że w Rumunii zjawisko hybrydyzacji jest spowodowane obecnością bezpańskich psów, które zasiedliły tereny zamieszkiwane przez wilki. Badacze zwracają uwagę, że obecność tych psów może stanowić zagrożenie dla zdrowia genetycznego wilków w przyszłych dziesięcioleciach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wilczak biega po lasach Karpat Południowych

W ramach badań naukowcy analizowali materiał genetyczny pobrany od wilków i psów, które przebywały na badanym terenie.

Głównym celem badań prowadzonych przez fundację jest zdobycie informacji na temat populacji wilków w Rumunii. Jak podkreślono w komunikacie, badania genetyczne są długoterminowe i będą kontynuowane.

W komunikacie fundacji dodano również, że "za podstawie częstotliwości obserwacji osobników na kamerach zainstalowanych przez badaczy w lesie oszacowano liczebność i zagęszczenie populacji, parametry niezbędne do ochrony tego gatunku i realizacji strategii współistnienia ze społecznościami lokalnymi".

Dane zebrane przez fundację wskazują, że w Karpatach Południowych zagęszczenie populacji wilka wynosi 2,35 osobnika na 100 km2. Jest to mniej niż w amerykańskim Parku Yellowstone, gdzie zagęszczenie wynosi od 5 do 9,8 osobnika na 100 km2 (dane z 2015 r.), czy w północnych Apeninach. Jednakże jest to znacznie więcej niż w Skandynawii, gdzie populacja wilków próbuje się odbudować po dużym spadku genetycznym, z zagęszczeniem wynoszącym 0,18 osobnika na 100 km2 w 2021 r.

Według oficjalnych szacunków, populacja wilków w Rumunii liczy około 3000 osobników.

Przeczytaj też:

Źródło artykułu:PAP
wilkpieshybryda
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (172)