Wiktor Suworow
Wiktor Suworow, a właściwie Władimir Bogdanowicz Riezun, to rosyjski pisarz i publicysta historyczny, były oficer armii radzieckiej i radzieckiego wywiadu wojskowego GRU.
Data urodzenia: | 20.04.1947 (wiek: 77 lat) |
Miejsce urodzenia: | Barabasz |
Życiorys
Wiktor Suworow urodził się 20 kwietnia 1947 roku w rodzinie o wojskowych tradycjach. Jego ojciec był zawodowym żołnierzem, który służył jako artylerzysta w 72. Gwardyjskim Pułku Moździerzy. Został odznaczony Orderem Aleksandra Newskiego.
W 1954 roku rozpoczął naukę w szkole cywilnej, a następnie wstąpił do Kalinińskiej Suworowskiej Szkoły Wojskowej. To właśnie na cześć rosyjskiego dowódcy z XVIII wieku Aleksandra Suworowa przyjął pseudonim.
Po ukończeniu szkoły został przyjęty na drugi rok Kijowskiej Wyższej Ogólnowojskowej Szkoły Dowódczej im. M.W. Frunzego. W 1967 roku otrzymał stopień porucznika
Kariera wojskowa
Jako dowódca kompanii czołgów brał udział w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. Do 1970 odbywał służbę w 1. Batalionie 145. Gwardyjskiego Budapeszteńskiego Szkolnego Pułku Zmechanizowanego na poligonie storożenieckim Karpackiego Okręgu Wojskowego (przygotowanie podoficerów zwiadu).
W 1971 rozpoczął studia w Wojskowej Akademii Dyplomatycznej w Moskwie, które ukończył w 1974. Kilka miesięcy po ukończeniu Akademii przebywał w Zarządzie Informacji, zajmującym się badaniem broni i sprzętu wojskowego armii państw kapitalistycznych.
Pełnił też służbę w dyplomatycznej rezydenturze GRU w Wiedniu. 10 czerwca 1978, jak sam podaje, zdradził ojczyznę, zbiegł do Wielkiej Brytanii.
Wojna w Ukrainie
Wiktor Suworow jest jednym z krytyków reżimu Władimira Putina. Po wybuchu wojny w Ukrainie otwarcie powiedział, że to wyrok śmierci dla Putina.
- Każdą wojnę jest stosunkowo łatwo zacząć, ale dużo trudniej z niej wyjść. Potwierdza to choćby wojna w Afganistanie, rozpoczęta przez ZSRR w 1979 r. Nawet jeśli Rosji uda się podbić całą Ukrainę, to jak zamierza ją utrzymać? Jak będzie kontrolować ten obszar? To nierealne - mówił w wywiadzie Suworow.
Twórczość
Po zakończeniu wojskowej kariery został pisarzem. Jest popularyzatorem teorii o wiodącej roli Związku Radzieckiego w rozpoczęciu II wojny światowej oraz prewencyjnego charakteru niemieckiego ataku na ZSRR 22 czerwca 1941 roku.
Do najważniejszych książek jego autorstwa zaliczane są Akwarium, Zołnierze wolności, Lodołamacz, Dzień "M", Samobójstwo.
Komentarze