Trwa ładowanie...
dkia0a3

Wiktor Suworow

Najnowsze informacje

Wiktor Suworow, a właściwie Władimir Bogdanowicz Riezun, to rosyjski pisarz i publicysta historyczny, były oficer armii radzieckiej i radzieckiego wywiadu wojskowego GRU.

Oceń jako pierwszy:
dkia0a3
Data urodzenia:

20.04.1947 (wiek: 77 lat)

Miejsce urodzenia:

Barabasz

Wikicommons
Źródło: Wikicommons, fot: Sławek

Życiorys

Wiktor Suworow urodził się 20 kwietnia 1947 roku w rodzinie o wojskowych tradycjach. Jego ojciec był zawodowym żołnierzem, który służył jako artylerzysta w 72. Gwardyjskim Pułku Moździerzy. Został odznaczony Orderem Aleksandra Newskiego.

W 1954 roku rozpoczął naukę w szkole cywilnej, a następnie wstąpił do Kalinińskiej Suworowskiej Szkoły Wojskowej. To właśnie na cześć rosyjskiego dowódcy z XVIII wieku Aleksandra Suworowa przyjął pseudonim.

Po ukończeniu szkoły został przyjęty na drugi rok Kijowskiej Wyższej Ogólnowojskowej Szkoły Dowódczej im. M.W. Frunzego. W 1967 roku otrzymał stopień porucznika

Kariera wojskowa

Jako dowódca kompanii czołgów brał udział w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. Do 1970 odbywał służbę w 1. Batalionie 145. Gwardyjskiego Budapeszteńskiego Szkolnego Pułku Zmechanizowanego na poligonie storożenieckim Karpackiego Okręgu Wojskowego (przygotowanie podoficerów zwiadu).

W 1971 rozpoczął studia w Wojskowej Akademii Dyplomatycznej w Moskwie, które ukończył w 1974. Kilka miesięcy po ukończeniu Akademii przebywał w Zarządzie Informacji, zajmującym się badaniem broni i sprzętu wojskowego armii państw kapitalistycznych.

Pełnił też służbę w dyplomatycznej rezydenturze GRU w Wiedniu. 10 czerwca 1978, jak sam podaje, zdradził ojczyznę, zbiegł do Wielkiej Brytanii.

Wojna w Ukrainie

Wiktor Suworow jest jednym z krytyków reżimu Władimira Putina. Po wybuchu wojny w Ukrainie otwarcie powiedział, że to wyrok śmierci dla Putina.

- Każdą wojnę jest stosunkowo łatwo zacząć, ale dużo trudniej z niej wyjść. Potwierdza to choćby wojna w Afganistanie, rozpoczęta przez ZSRR w 1979 r. Nawet jeśli Rosji uda się podbić całą Ukrainę, to jak zamierza ją utrzymać? Jak będzie kontrolować ten obszar? To nierealne - mówił w wywiadzie Suworow.

Twórczość

Po zakończeniu wojskowej kariery został pisarzem. Jest popularyzatorem teorii o wiodącej roli Związku Radzieckiego w rozpoczęciu II wojny światowej oraz prewencyjnego charakteru niemieckiego ataku na ZSRR 22 czerwca 1941 roku.

Do najważniejszych książek jego autorstwa zaliczane są Akwarium, Zołnierze wolności, Lodołamacz, Dzień "M", Samobójstwo.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkia0a3
dkia0a3
dkia0a3
Więcej tematów
dkia0a3