Trwa ładowanie...

Jest petycja ws. Wigilii. Może być dniem wolnym od pracy

Do Senatu wpłynęła petycja o zmianę, która dzień 24 grudnia uczyni wolnym od pracy. Informację o wniosku, który wkrótce ma być rozpatrywany, podaje strona senacka.

Polskie Stronnictwo Ludowe od dawna zabiega, by Wigilia była dniem ustawowo wolnym od pracyPolskie Stronnictwo Ludowe od dawna zabiega, by Wigilia była dniem ustawowo wolnym od pracyŹródło: Licencjodawca, fot: Marcin Obara
d3elynp
d3elynp

"Dnia 24 grudnia większość Polaków specjalnie, aby przygotować się do wieczerzy wigilijnej, planuje urlop, nierzadko na żądanie. Niestety, dla utrzymania stałej pracy zakładów pracy jest to niemożliwe, aby urlop dostali wszyscy o niego wnioskujący, co prowadzi do niepotrzebnych konfliktów między pracownikami. Dodatkowo warto odnotować, iż ktoś, kto nie występuje o urlop, uchodzi w pracy za ateistę" - napisali pomysłodawcy w piśmie skierowanym do Senatu.

Jak podaje "Rzeczpospolita", informacja Senatu nie precyzuje, kim jest autor petycji. Jednak wniosek ma - w przeciwieństwie do wielu różnych pism tego rodzaju, które może w zasadzie złożyć w Senacie każdy - duże szanse na pozytywne rozpatrzenie.

Wigilia dniem wolnym. PSL może spełnić swoje oczekiwania

O wolne w Wigilię od dawna walczy PSL. Teraz ugrupowanie jest jednym z członków obecnej koalicji rządowej. Może więc zdarzyć się tak, że klub ludowców przeforsuje swoje oczekiwania. Dotyczą one nie tylko Wigilii, ale również Wielkiego Piątku.

d3elynp

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od wieków fascynuje turystów. Przez 300 dni w roku spowija ją mgła

Polskie Stronnictwo Ludowe za pierwszej kadencji rządów PiS dwukrotnie składało projekty poselskie w tej sprawie. Pierwszy trafił do laski marszałkowskiej w 2016 roku.

Nie chodziło wówczas o ogłoszenie Wigilii dniem wolnym, a jedynie oficjalne skrócenie pracy do 4 godzin. Wówczas pismo w imieniu wnioskodawców podpisał Krzysztof Paszyk, dziś minister rozwoju i technologii.

d3elynp

Kolejny projekt, złożony przez ten sam klub dwa lata później, przewidywał już, by te dwa dni poprzedzające najważniejsze dla katolików święta były dniami całkowicie wolnymi od pracy. Autorzy, reprezentowani przez posłankę Urszule Pasławską uzasadniali, że w Wigilię nie pracuje się w 11 krajach europejskich, a w 15 wolny jest Wielki Piątek.

Teraz oczekiwania PSL mają największe szanse na realizację. Jak powiedział "Rzeczpospolitej" Krzysztof Kwiatkowski, senator KO i członek senackiej Komisji Petycji, sprawa jeszcze nie była rozpatrywana. Miłosz Motyka, przewodniczący Forum Młodych Ludowców, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zapewnił, że temat będzie omawiany z innymi koalicjantami.

d3elynp

Teraz trwają w politycznym środowisku zażarte spory o niedziele handlowe i o sprawę skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Możliwe, że postulat dnia wolnego w Wigilię pogodzi koalicjantów. - Jestem otwarty na tego typu dyskusje, bo nie jest tajemnicą, że w wielu branżach praca 24 grudnia jest fikcją. A skoro coś jest fikcją, po co ją utrzymywać - mówi w rozmowie z gazetą poseł Lewicy Tomasz Trela.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3elynp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3elynp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj