Więzienie za nielegalny odbiór sygnału telewizyjnego
Na karę trzech miesięcy więzienia, 800 zł
grzywny i pokrycie szkody wyrządzonej operatorowi skazał sąd w
Kaliszu Dariusza H., którego oskarżono o nielegalny odbiór sygnału
telewizyjnego.
Sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary na okres dwóch lat- poinformowała pełnomocnik ds. kontaktów z mediami miejscowego Sądu Okręgowego Anna Miklas.
Kaliszanin uszkodził kabel koncentryczny, podłączył się do głównego przewodu antenowego i odbierał nielegalnie sygnał telewizyjny w pełnym pakiecie. Konserwatorzy operatora wykryli nielegalne podłączenie i sprawę skierowano na policję.
Operator stracił przez Dariusza H. około 700 zł. Sąd nakazał zapłacić tę kwotę poszkodowanemu - poinformowała Anna Ziętek ze spółki Multimedia Polska. Spółka skierowała w ub. roku sześć podobnych spraw o nielegalne podłączenia. Wyrok za kradzież sygnału telewizyjnego jest pierwszym w Kaliszu.
W ubiegłym roku wszczęto w całym kraju 156 postępowań przeciwko telewizyjnym piratom. Najwięcej takich spraw było w woj. śląskim (29), łódzkim (25) i lubelskim (23). W Kaliszu konserwatorzy wykrywają miesięcznie kilkanaście przypadków nielegalnego odbioru telewizyjnego - dodała Ziętek.
Przypomniała, że od poniedziałku trwa "Tydzień Antypiracki". To kampania przeciwko kradzieży sygnału telewizyjnego. Chcemy zwrócić uwagę na ten problem- podkreśliła.
Według komisarza Zbigniewa Urbańskiego z Komendy Głównej Policji, piratami są wszyscy, którzy podłączają się nielegalnie do sieci kablowej i nie płacą abonamentu oraz osoby odbierające telewizję satelitarną używając podrabianych filtrów, dekoderów lub kart. Piratami są także osoby, które umożliwiają to za pieniądze.