Trwa ładowanie...
włochy
19-02-2005 11:20

Wieża w Pizie bardziej prosta

Krzywa Wieża w Pizie, uratowana przez zespół
ekspertów pod kierunkiem prof. Michała Jamiołkowskiego z
Politechniki w Turynie, w dalszym ciągu się prostuje. Jak
poinformowano na międzynarodowej konferencji we Florencji, słynny
zabytek, któremu jeszcze kilka lat temu groziło zawalenie, wrócił
do stanu sprzed dwustu lat.

Wieża w Pizie bardziej prostaŹródło: AFP
d4iksro
d4iksro

Tego, że wieża cztery lata po zakończeniu prac konserwatorskich wciąż się prostuje, nie widać wprawdzie gołym okiem, ale naukowcy, którzy je prowadzili, nie kryją swego zdumienia.

Stały monitoring, który prowadzimy, wykazał, że wieża, zmniejszając przechył, nadal wraca do pionu w kierunku północnym, dzięki czemu budowla stała się bardziej stabilna - powiedział urodzony we Lwowie prof. Jamiołkowski, mieszkający we Włoszech od ponad 40 lat. Zapewnił, że słynnemu zabytkowi nic nie grozi i będzie stał jeszcze przez co najmniej dwieście lat. Zastrzegł jednak, że wieża powinna być poddana stałej kontroli.

Jego wniosek poparli inni naukowcy z powołanego w 1990 roku Międzynarodowego Komitetu na Rzecz Ratowania Wieży w Pizie. Metoda zastosowana przez ekspertów polegała na umocnieniu jej struktury (m.in. poprzez specjalne "zastrzyki" z cementu) oraz na wybraniu ziemi spod fundamentów od strony północnej, dzięki czemu udało się nie tylko zahamować coraz szybciej powiększający się przechył, ale nawet zmniejszyć go o 44 centymetry.

W grudniu 2001 roku, po dwunastu latach prac, wieża na Polu Cudów została ponownie otwarta dla zwiedzających, a włoska prasa nazwała prof. Michała Jamiołkowskiego "supermanem z Pizy".

Sylwia Wysocka

d4iksro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iksro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj