Trwa ładowanie...

Wietnam: Odnaleziono zwłoki radzieckich pilotów z czasów wojny

W jednej z wietnamskich dżungli w północnej części kraju znaleziono zwłoki dwóch radzieckich pilotów, którzy zginęli podczas wojny w latach 70-tych. Ekipa poszukująca natrafiła także na wrak ich samolotu.

Share
Wietnam: Odnaleziono zwłoki radzieckich pilotów z czasów wojny
Źródło: Pixabay.com, fot: FotoshopTofs
dky0qts

Zidentyfikowano już ciało jednego z pilotów - należą one do oficera Jurija Pojarkowa. Służył jako pilot-instruktor w Wietnamskiej Armii Ludowej. Zginął przy zestrzeleniu myśliwca szkoleniowego MiG-21S w kwietniu 1971 roku. Razem z nim jeden ze szkolących się pilotów, ale jego zwłoki nie są w najlepszym stanie, co utrudnia identyfikację. Niedaleko miejsca znalezienia ciał natrafiono także na wrak owego myśliwca.

Poszukiwania wznowiono na życzenie wnuczki oficera. Pierwsze rozpoczęto kilka tygodni temu i trwały dziesięć dni, jednak zostały przerwane z powodu braku rezultatów.

Wojna wietnamska trwała od 28 maja 1962 roku do 11 listopada 1975 roku. Podczas niej zginęło łącznie 2,76 miliona osób, rannych było 563 tysiące ludzi, a za zaginionych uznano 2413 żołnierzy i cywili. W konflikt zaangażowane były takie państwa jak Stany Zjednoczone, Związek Radziecki, Chiny, Korea Południowa i Północna, Australia, Nowa Zelandia, Laos, Kambodża, Filipiny i Tajlandia.

dky0qts

Podziel się opinią

Share
dky0qts
dky0qts
Więcej tematów