InnowacjeWierzysz w kreacjonizm? To wrodzone...

Wierzysz w kreacjonizm? To wrodzone...

Wiara w kreacjonizm i "inteligentny projekt" może być naturalną tendencją, nie wynikającą z wpływu religii - informuje "New Scientist".

03.03.2009 | aktual.: 03.03.2009 20:28

Jak wykazały badania zespołu Deborah Kelemen z Boston University, niezależnie od swoich religijnych przekonań, osoby ze średnim wykształceniem często wierzą w wyjaśnienia, które sugerują celowość naturalnych zjawisk.

Ten sam sposób myślenia, nazywany "promiskuitywną teleologią" Kelemen zaobserwował u dzieci w wieku 7-8 lat. Dzieci te zgadzały się ze stwierdzeniami w rodzaju "Skały są poszarpane, aby zwierzęta mogły się o nie ocierać" albo "Ptaki istnieją, by pięknie śpiewać". Z czasem uczą się lepiej rozumieć przyczyny i skutki naturalnych zjawisk.

Kelemen i jego koleżanka Evelyn Rosset zaprezentowała 230 studentom uniwersytetu różne stwierdzenia w rodzaju:

- Dżdżownice kopią podziemne tunele, aby napowietrzyć glebę,
- Roztocza żyją na skórze, by zjadać jej martwe komórki
- Słońce świeci, aby rośliny mogły fotosyntetyzować

Dwie grupy miały na odpowiedź po 5 lub 3,2 sekundy, trzecia grupa nie miała limitu czasowego. Aby sprawdzić, że nie mają problemu z czytaniem, do testu włączono neutralne zdania w rodzaju "Kwiaty więdną, ponieważ tracą wodę".

Okazało się, że badani popełniali więcej błędów, gdy działali pod presją czasu, jednak także mając czasu do woli wybierali kreacjonistyczne odpowiedzi w rodzaju "Ziemia ma warstwę ozonową, by chroniła ją przed promieniowaniem ultrafioletowym". Szczególnie dotyczyło to stwierdzeń związanych z biologią i geofizyką. Co ciekawe, w podobny sposób rozumowali zarówno niewierzący, jak i religijni studenci.

Jak komentuje Paul Bloom z Yale University kreacjonistyczne podejście jest naszą naturalną tendencją, którą można przezwyciężyć tylko na drodze lepszej edukacji. Jego zdaniem, większość ludzi na Ziemi to kreacjoniści. Naukowiec zaznacza też, że wiele osób nie rozumie zresztą subtelności naukowych teorii i traktuję wiarę w Darwinizm podobnie jak wiarę w Boga - "jestem dobrym świeckim liberałem, wierzę w Darwina i jego naukę."

Źródło artykułu:PAP
naukawiarareligia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)