Wierzejski: uwłaszczenie, komunikacja, dobra szkoła
Uwłaszczenie mieszkań z 99-proc.
bonifikatą, rozwój linii tramwajowych, ograniczenie liczby uczniów
w klasie do 25 - to niektóre założenia programu LPR dla Warszawy,
zaprezentowanego przez kandydata tej partii na
prezydenta stolicy Wojciecha Wierzejskiego.
Na spotkaniu z mieszkańcami warszawskiej Woli Wierzejski zaznaczył, że w listopadowych wyborach samorządowych Liga wystawiła w stolicy ok. 700 kandydatów na radnych. Wyjaśnił, że startuje na prezydenta Warszawy, ponieważ nie widzi innego kandydata, który miałby program zbieżny z propozycjami LPR.
Program samorządowy Ligi dla stolicy zakłada również zwrot nieruchomości przyjętych na podstawie "dekretu Bieruta" oraz uchwalenie planów zagospodarowania przestrzennego.
Dekret "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy", podpisany przez ówczesnego prezydenta Polski Bolesława Bieruta, objął obszar Warszawy o powierzchni ponad 14 tys. ha. Skutkiem jego wejścia w życie w listopadzie 1945 r. było przejście z mocy prawa wszystkich gruntów w granicach miasta na rzecz gminy m.st. Warszawy. W 1950 roku w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego grunty przejął Skarb Państwa. Liga chce także poprawić komunikację i bezpieczeństwo warszawiaków, m.in. poprzez dokończenie pierwszej linii metra i bezzwłoczne rozpoczęcie budowy drugiej linii oraz podjęcie starań o budowę nowego lotniska i obwodnicy autostradowej poza terenem stolicy.
LPR kładzie też duży nacisk na edukację. "Chcę, aby warszawskie szkoły były dobre i normalne, czyli takie, gdzie nauczyciel cieszy się autorytetem, a rodzice mają znaczący wpływ na szkoły. Szkoła musi stwarzać poczucie bezpieczeństwa, musi być wolna od narkotyków, przemocy i wszelkich innych patologii" - czytamy w programie Wierzejskiego.
Poparcie dla Wierzejskiego wyraził na spotkaniu z warszawiakami prezes LPR, wicepremier i minister edukacji Roman Giertych. Wicepremier odpowiadał także na pytania dotyczące edukacji. Poinformował m.in., że we wtorek skieruje do wszystkich nauczycieli w Polsce list w sprawie dyscypliny w szkołach oraz obowiązków nauczycieli.
W programie LPR dla Warszawy znalazł się również pomysł utworzenia Centrum Rekreacyjno-Przyrodniczego, obejmującego teren Ogrodu Zoologicznego, Parku Praskiego i łęgów nadwiślańskich oraz Wiślanego Parku Przyrodniczego.