Wierzę, nie piję - ilu Polaków unika kieliszka?
Od zawsze kojarzona z Polską wódka traci na popularności - Polacy sięgają po nią coraz mniej chętnie. Najczęściej pijemy piwo, a drugie miejsce tej listy wskoczyło wino, spychając wódkę na trzecią lokatę - wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej. Aż co piąty z nas deklaruje, że nigdy nie bierze alkoholu do ust. Abstynenci to często osoby z wykształceniem podstawowym i biorący częsty udział w praktykach religijnych.
Większość dorosłych Polaków pije alkohol. Najchętniej wybieramy piwo, a pijemy głównie na spotkaniach z rodziną i ze znajomymi. Co trzynasty z nas upija się średnio raz w miesiącu.
Do picia alkoholu przyznaje się trzech na czterech ankietowanych Polaków. Aż co piąty z nas deklaruje, że nigdy nie bierze alkoholu do ust. W ciągu ostatnich 13 lat liczba abstynentów wzrosła o sześć punktów procentowych.
Kto pije alkohol?
Alkohol piją niemal wszyscy mężczyźni - tylko 14% z nich to abstynenci, podczas gdy niepijących kobiet jest ponad dwukrotnie więcej. Najwięcej piją młodzi mężczyźni, aż 96% z nich w wieku od 18 do 24 lat przyznaje się do takiego zachowania. Wraz z wiekiem liczba pijących mężczyzn spada do 73% - tyle piją panowie po 65. roku życia.
Pije wyraźnie mniej kobiet niż mężczyzn, ale panie pomiędzy 25 a 34 rokiem życia przeganiają panów - aż 91% z nich pije, podczas gdy robi to tylko 83% mężczyzn. W innych kategoriach wiekowych panie zostają w tyle.
Abstynencję często deklarują osoby z wykształceniem podstawowym i biorący częsty udział w praktykach religijnych.
Co pijemy najczęściej?
Polacy najchętniej sięgają po piwo - ten napój wybiera co drugi z nas. Na drugim miejscu doszło do zmiany: wino zastąpiło wódkę. Ten najlepiej kojarzony z Polską trunek stracił wyraźnie na popularności i wybiera go 17% z nas (spadek z 24%). Wino przyciąga co czwartego z nas. Bardziej wykwintne alkohole, jak whisky czy koniak, nie cieszą się popularnością. Pije je zaledwie 6% Polaków
Piwo jest najchętniej wybierane przez mężczyzn. Są mu wierni panowie w każdym wieku. Panie zamiast niego wybierają wino, tylko kobiety do 34 roku życia wolą piwo.
Jak często pijemy?
Codziennie pije 11% mężczyzn i 2% kobiet. Najwięcej z nas sięga po alkohol jeden-dwa razy w tygodniu - przyznaje się do tego ponad co czwarty ankietowany. Trzy-cztery razy tygodniowo do kieliszka zagląda 8% Polaków, a dwa razy w miesiącu robi to co czwarty. Raz w roku pije zaledwie 3% pytanych, a jeszcze rzadziej - co setny ankietowany.
Gdzie i z kim?
Najpopularniejszym miejscem do picia jest dom. U siebie albo u znajomych alkohol spożywa trzy czwarte Polaków. Drugie w kolejności są bary, gdzie zagląda 12%. Nieco mniej woli pić pod chmurką, a zaledwie 2% wybiera restaurację. Co godne pochwały, żaden z ankietowanych nie przyznał się do picia w miejscu pracy.
Picie to dla Polaków zajęcie towarzyskie. 51% pije ze znajomymi, a 47% woli towarzystwo rodziny. Do lustra pije co 50 ankietowany. W samotności piją głównie najstarsi.
Okazja się zawsze znajdzie
Niemal co drugi Polak przyznaje, że pije alkohol bez specjalnej okazji. Najpowszechniejszą okazją do wypicia są jednak różne święta, zarówno religijne, jak i rodzinne, a także spotkania towarzyskie. Lubimy też opić sukces, naukowy bądź zawodowy - robi tak 46% ludzi. Dobrą okazją jest też obiad bądź kolacja. Co dziesiąty z nas pije po otrzymaniu wypłaty albo emerytury bądź renty.
Średnio na alkohol wydajemy 50 zł miesięcznie.
Zaledwie 2% ankietowanych przyznało, że pije zbyt dużo. Niemal połowa z nas utrzymuje, że pije bardzo mało, a 47%, że w normie. Raz w miesiącu upija się 8%. Co trzeci z nas jest pijany przynajmniej raz w roku.