Wierni zapłacą podatek na rzecz Kościoła?
Biskupi proponują odpis od podatku na rzecz Kościoła i innych związków wyznaniowych - informuje "Rzeczpospolita". W zamian miałby zostać zlikwidowany Fundusz Kościelny.
Z postulatem likwidacji Funduszu Kościelnego wystąpił wczoraj metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik, do niedawna sekretarz generalny episkopatu. W jego opinii chodzi o pozwolenie obywatelom, by mogli decydować o jeszcze jednym procencie ze swojego podatku przeznaczanego na cel konkretnego Kościoła.
Podkreśla, że taki rozwiązanie dawałoby możliwość decydowania o przeznaczeniu procenta na działalność instytucji pożytku i procenta na rzecz wybranego Kościoła. W ocenie arcybiskupa Budzika zmiana prawa byłaby korzystna nie tylko dla Kościoła, ale również dla samego państwa. W związku z tym dostojnicy są gotowi na likwidację Funduszu Kościelnego.
- Obecnie Ministerstwo Finansów nie prowadzi żadnych prac nad zmianą przepisów dotyczących przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, w związku z powyższym trudno jest się teraz ustosunkować do takich propozycji - poinformowała po południu rzeczniczka ministerstwa Małgorzata Brzoza. Brzoza odniosła się w ten sposób do propozycji metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika, który - jak podała środowa "Rzeczpospolita" - proponuje wprowadzenie odpisu od podatku na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych w zamian za likwidację Funduszu Kościelnego.
Gazeta przypomina, że fundusz ten został utworzony jeszcze w 1950 roku i miał zasilić dochody uzyskiwane z przejętego przez państwo majątku kościelnego, a następnie dzielony między Kościoły proporcjonalnie do zabranych nieruchomości.