Trwa ładowanie...

Wiemy, kto witał Jarosława Kaczyńskiego przed pomnikiem Dmowskiego. To Ludwik Wasiak, który marzy o "Wielkiej Polsce"

• Jarosław Kaczyński wraz z grupą polityków PiS zmierza w stronę monumentu, a tam czeka już na nich człowiek w mundurze. Salutuje i zaczyna: "Panie Naczelniku!". Ten filmik z obchodów 11 listopada cieszy się dużą popularnością wśród internautów

• Człowiek, który robi teraz karierę w sieci, to Ludwik Wasiak, prezes Stronnictwa Narodowego im. Romana Dmowskiego

• Wasiak nie kryje się z ksenofobicznymi opiniami i marzy o "Wielkiej Polsce". "Nieudolna mniejszość musi odejść i się ujawnić" - czytamy na stronie organizacji

• Dwa lata temu na konferencji narodowców w siedzibie PAP, Wasiak - w wojskowym stroju - przekonywał, że trzeba się jednoczyć, żeby walczyć z "bandą czworga i odsunąć od władzy PO, PiS, SLD i PSL"

Share
Wiemy, kto witał Jarosława Kaczyńskiego przed pomnikiem Dmowskiego. To Ludwik Wasiak, który marzy o "Wielkiej Polsce"
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d34mz01

11 listopada prezes stronnictwa przepasany wstęgą zameldował prezesowi PiS: "Rozdroże... na uroczyste przyjęcie Pana Naczelnika... Państwa Polskiego". Na nagraniu na Youtube widać też transparent z napisem: "Nie dla tolerancji dla banderowców. Wołyń pamiętamy".

Prezes Kaczyński na nagraniu wygląda na rozbawionego określeniem "Naczelnik Państwa", śmieją się też stojący w tyle politycy Beata Mazurek czy Joachim Brudziński.

d34mz01

Wasiak od kilku lat przy różnych okazjach wygłasza hasła antyukraińskie, ale też antyżydowskie ("Michnik-Szechter wysyła broń na Ukrainę, a my musimy mieć dobre relacje z Rosją" - można usłyszeć na nagraniu sprzed dwóch lat z manifestacji, w której Wasiak wziął udział, przyłączając się do protestujących rolników).

"Działalność Stronnictwa zmierza do tego, ażeby Polacy sami czcili i nakazywali innym cześć dla swej wiary, dla cywilizacji polskiej i dla państwa polskiego" - czytamy w deklaracji ideowej na stronie SN. To jest zdaniem Wasiaka "jedyna umundurowana partia w Polsce", która sprzeciwia się "zagładzie Narodu Polskiego i Państwa Polskiego".

Wasiak jest samozwańczym pułkownikiem. W 1994 roku wskrzesił Polskie Drużyny Strzeleckie i do dziś sprawuje w nich funkcję Szefa Sztabu. Jest też właścicielem szkoły językowej "Sarmata" w Ozorkowie - informował w 2010 r. TVN24.

d34mz01

"Żydowska taktyka panowania nad Polską" – to tytuł wykładu, jaki Wasiak wygłosił osiem lat temu na Zjeździe Polonii w Urugwaju. Zaprosił go tam Jan Kobylański, prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ), sponsor Radia Maryja. Kobylański był oskarżany przez "Gazetę Wyborczą" o szmalcownictwo podczas wojny. W śledztwie IPN nie znaleziono jednak dowodów na jego przestępczą działalność. Biznesmen pozwał kilkunastu dziennikarzy, którzy o tym pisali. Proces karny zakończył się umorzeniem w 2011 r.

Dwa lata temu na konferencji narodowców w siedzibie PAP, kilka dni przed Marszem Niepodległości, Wasiak - w wojskowym stroju - przekonywał, że trzeba się jednoczyć, żeby walczyć z "bandą czworga i odsunąć od władzy PO, PiS, SLD i PSL".

d34mz01

Podziel się opinią

Share
d34mz01
d34mz01
Więcej tematów