Tusk nie będzie sam. Wiemy, kto pojawi się razem z nim w pałacu
Przedstawiciele parlamentarnych ugrupowań będą się we wtorek spotykać z prezydentem Andrzejem Dudą. Wiemy, kto zjawi się wśród reprezentantów Koalicji Obywatelskiej. Poza Donaldem Tuskiem będzie to jeszcze czwórka polityków.
24.10.2023 | aktual.: 24.10.2023 13:50
Przedstawiciele parlamentarnych ugrupowań będą rozmawiali we wtorek z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie formowania nowego rządu. Liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy wspólnie wystąpili na konferencji prasowej przed spotkaniem z głową państwa.
Wiadomo było, że na rozmowy z Andrzejem Dudą wybierze się Donald Tusk. Ugrupowania dotychczasowej opozycji chcą, by prezydent wyznaczył go na premiera.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oprócz tego na rozmowach z głową państwa pojawią się: sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka, lider Nowoczesnej Adam Szłapka oraz przewodnicząca Zielonych Urszula Zielińska - dowiedział się dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Michalski.
Z prezydentem rozmawiać będą także rozmawiali później przedstawiciele Trzeciej Drogi oraz Lewicy. Wszystkie te ugrupowania apelowały na konferencji prasowej o wyznaczenie Tuska na premiera wskazując, że formacje są dogadane w sprawie utworzenia nowego rządu.
Wcześniej w Pałacu Prezydenckim pojawiła się reprezentacja Prawa i Sprawiedliwości. Mateuszowi Morawieckiemu towarzyszyli szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek.
Jak opozycja podzieli się stanowiskami?
Do ostatniej chwili trwały negocjacje w sprawie konferencji prasowej opozycji. Według informacji Wirtualnej Polski, Trzecia Droga chciała, by oprócz wystawienia kandydatury Donalda Tuska na szefa rządu pokazać kandydatów na marszałków Sejmu i Senatu oraz wicepremierów.
Wciąż jednak jest pewna niezgoda w koalicji. O stanowisko drugiej osoby w państwie spierają się Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga. Z kolei pod znakiem zapytania pozostaje kwestia marszałka Senatu - mogłaby ona przypaść Magdalenie Biejat z Lewicy, a dokładniej z partii Razem. To jednak musiałoby się wiązać z poparciem rządu Tuska przez skrajne lewe skrzydło. Adrian Zandberg na początku roku deklarował, że Donald Tusk nie zyska ich poparcia. Razem nie podjęło dotychczas ostatecznej decyzji, czy udzieli poparcia liderowi PO.
Czytaj więcej: