WP

Wiemy, ile fundacja o. Tadeusza Rydzyka otrzymała z 1 proc. podatku. Imponująca kwota

Fundacja Nasza Przyszłość związana z imperium księdza Tadeusza Rydzyka otrzymała z 1 proc. podatku 4,3 mln zł. To więcej niż takie organizacje, jak SOS Wioski dziecięce czy WWF Polska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiemy, na co fundacja o. Tadeusza Rydzyka przeznaczyła pieniądze
Wiemy, na co fundacja o. Tadeusza Rydzyka przeznaczyła pieniądze (PAP, Fot: Tytus Żmijewski)
WP

Wśród celów fundacji znajduje się działalność na rzecz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, związanej z imperium Tadeusza Rydzyka.

Na co wydano pieniądze? M.in. na wyjazdowe szkolenia dziennikarskie przeznaczone dla młodzieży "Zrozumieć media". Wyjazdów było dziewięć, każdy kosztował 37,5 tys. zł.

Nasza Przyszłość mocno też dofinansowała film fabularny "Nędzarz i Madame" o św. bracie Albercie, nad którym pracują wychowankowie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Przelano na ten cel 1 mln 570 tys. zł. Premiera będzie w tym roku.

WP

Kto oprócz o. Tadeusza Rydzyka? I ile?

W ubiegłym roku 1 proc. przekazało ponad 14,1 mln podatników. Na konta organizacji trafiło 761,3 mln zł. 100 największych z nich dostało 528 mln zł, czyli aż 70 proc. całej kwoty, którą Polacy przekazali w ramach 1 proc.

Na co poszło 1 proc. podatku? Katalog organizacji, które wspieramy, jest od lat mniej więcej taki sam. Po pierwsze, dzieci - 283,2 mln zł, po drugie, niepełnosprawni - 79,9 mln zł, po trzecie, zwierzęta - 15,3 mln zł.

Mniej niż na fundację o. Rydzyka Polacy przeznaczyli na ochronę przyrody. WWF Polska otrzymała 1,7 mln zł, a Greenpeace - 1,3 mln zł.

WP

Klasyfikując według obszaru pomocy, a nie adresata, niekwestionowanym liderem jest zdrowie, na które przeznaczono niemal 400 mln. Blisko 70 mln zł poszło na organizacje, które pomagają osobom wykluczonym społeczno i sierotom. W tej grupie najwięcej otrzymały SOS Wioski dziecięce - ponad 3,6 mln zł.

Źródło: wyborcza.biz

Zobacz także: Biedroń ostro o Gądeckim i Rydzyku

WP

Przeczytaj również:
Burza wokół Deklaracji LGBT+. Jest reakcja ojca Tadeusza Rydzyka
Donos na Jana Tomasza Grossa. Za "znieważenie o. Rydzyka"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP