Trwa ładowanie...
d3sqmb3
szczęście

Wiemy, gdzie żyją najszczęśliwsi ludzie na Ziemi

Naukowcy z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie oszacowali "współczynnik szczęśliwych lat życia" dla 148 krajów świata. Wyniki badania opierają się na wskaźnikach zadowolenia z życia i jego średniej długości.

Share
d3sqmb3

Okazuje się, że najbardziej (i najdłużej) zadowolonym z życia narodem są Kostarykańczycy, gdzie współczynnik ten wynosi 66,7. Ostatnią pozycję w rankingu zajmuje Zimbabwe ze wskaźnikiem równym 12,5 - podaje "Science Daily".

W Europie najszczęśliwszymi narodami są Islandczycy, Duńczycy i Szwajcarzy, którzy cieszą się życiem średnio przez 65 lat. Dla Polski współczynnik ten wynosi 48,1. Wśród naszych sąsiadów najbardziej zadowoleni są Niemcy (55,2), a najmniej - Ukraińcy (33,7).

Bardzo wysoki współczynnik szczęśliwych lat życia odnotowano w Kanadzie (64,0) i w Stanach Zjednoczonych (58,0). Nie zaskakuje fakt, że ranking zamykają ubogie państwa afrykańskie: Togo (ze współczynnikiem równym 15,1), Tanzania (14,4), Burundi (14,3), jak i wspomniane wcześniej Zimbabwe.

Uczeni przedstawili wyniki swoich badań na trzecim światowym forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), które odbywa się obecnie w Pusan w Korei Południowej i poświęcone jest alternatywnym wskaźnikom postępu społecznego.

d3sqmb3

Podziel się opinią

Share
d3sqmb3
d3sqmb3
Więcej tematów