Wiemy, czemu CBA zatrzymało gen. Gromosława Cz.
Pięć osób zatrzymała katowicka prokuratura w śledztwie dotyczącym korupcji przy prywatyzacji PLL LOT i STOEN. Wśród nich jest były szef UOP gen. Gromosław Cz., który usłyszał już zarzuty związane z prywatyzacją warszawskiego dystrybutora energii.
23.11.2011 | aktual.: 23.11.2011 18:30
Jak poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach prok. Leszek Goławski, na polecenie katowickich śledczych we wtorek zatrzymano pięć osób związanych z prywatyzacjami państwowych przedsiębiorstw. Prokurator przekazał, że prowadzone od 2005 r. postępowanie dotyczy prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT oraz warszawskiego dystrybutora energii - spółki STOEN.
- Udało się uzyskać materiały wskazujące na to, że grupa osób, przy współudziale osób działających w ministerstwie skarbu, w latach 1998-2004 podejmowała działania korupcyjne zmierzające do przeprowadzenia tych prywatyzacji - wskazał prok. Goławski.
- Jeśli chodzi o prywatyzację LOT-u mówimy o kwocie ok. 1 mln dolarów, jeżeli chodzi o STOEN - to ok. 1,4 mln euro. Przy czym to są kwoty, które pojawiały się w ogóle i nie dotyczą wszystkich tych podejrzanych - dodał prokurator.
Prokuratura przesłuchiwała zatrzymanych i stawiała im zarzuty - pierwsze w całym postępowaniu. Zarzuty dotyczą korupcji oraz prania pochodzących z korupcji pieniędzy.
Wtorkowe zatrzymania przeprowadziła specjalnie powołana grupa funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wśród zatrzymanych jest jedna osoba, która w 2003 r. była doradcą w gabinecie ministra skarbu. Pozostali to przedstawiciele firm współdziałających z ministerstwem przy tych prywatyzacjach lub będących beneficjentami pieniędzy pochodzących z prywatyzacji.
Fakt zatrzymania Gromosława Cz. potwierdzały wcześniej służby prasowe CBA. Według Goławskiego, w środę po południu Gromosław Cz. miał już postawione zarzuty, jednak w związku z kolejnymi czynnościami pozostawał nadal do dyspozycji prokuratury.
Osoba generała pojawia się w tym śledztwie w związku z prywatyzacją STOEN. Prokuratura nie ujawnia, czy Gromosław Cz. przyznał się do zarzuconych mu czynów.
Śledczy nie przekazali informacji dotyczących tożsamości pozostałych zatrzymanych. Prok. Goławski zaznaczył, że niektórzy z nich otrzymali "po kilka zarzutów", jednak nie chciał mówić o szczegółach, wyjaśniając, że jeszcze na to za wcześnie.
- To jest sprawa, która mimo, że toczy się już wiele lat, dopiero na tym etapie nabiera swojej prędkości z uwagi na ustalenia, jakie zostały poczynione. Nie jest to koniec tego postępowania - wskazał prokurator.
Kolejne decyzje - związane np. z ewentualnymi środkami zapobiegawczymi wobec zatrzymanych - będą podejmowane po zakończeniu przesłuchań, prawdopodobnie w czwartek. Do tego czasu zatrzymani będą przebywać w policyjnych izbach zatrzymań.
Generał Gromosław Cz. ma 66 lat, jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu. Po ukończeniu w 1972 r. Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadowczych pracował na różnych stanowiskach w Departamencie I MSW (wywiad), m.in. służył w USA. W latach 1980-1990 pracował w kontrwywiadzie.
W 1990 r. został pozytywnie zweryfikowany i przyjęty do Urzędu Ochrony Państwa powstałego w miejsce rozwiązanej wtedy SB. Zasłynął operacją wywiezienia sześciu amerykańskich agentów CIA z Iraku jesienią 1990 r. Prezydent USA George Bush miał w zamian umorzyć część polskiego długu, a CIA nagrodziła oficerów UOP, którzy brali w niej udział.
Od sierpnia 1990 r. do grudnia 1992 r. był zastępcą dyrektora Zarządu Wywiadu UOP, a od stycznia 1993 r. - zastępcą szefa UOP. Od 1993 r. do 1996 r. był szefem UOP. Zasłynął wtedy tym, że przez jakiś czas nie pozwalał się fotografować. Podał się do dymisji po tym, jak w 1995 r. wywiad UOP zaangażował się w sprawę domniemanej współpracy ówczesnego premiera Józefa Oleksego z oficerem wywiadu b. ZSRR i Rosji, Władymirem Ałganowem.
Po przejściu w stan spoczynku, zasiadał w radach nadzorczych i zarządach m.in. Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu i BRE Banku. Według informacji mediów założył też firmę doradczą. Jest prezesem Aeroklubu Warszawskiego.
Najsłynniejszą akcją gen. Cz. była "Operacja Samum" w Iraku w 1990 roku, po której został odznaczony przez prezydenta George’a Busha wysokim odznaczeniem CIA. Amerykanie sfinansowali także budowę Jednostki Wojskowej 2305, którą pierwszy dowódca Sławomir Petelicki nazwał GROM na cześć Gromosława Cz.