Trwa ładowanie...

Wiemy, co dokładnie robi w MON 22-letni Edmund Janniger

Misiewicz out, Janniger in. 22-latek od początku grudnia 2016 roku jest na etacie w MON. Spytaliśmy resort Antoniego Macierewicza, czym zajmuje się młody współpracownik ministra i jakie kompetencje zdecydowały o jego zatrudnieniu.

Share
Wiemy, co dokładnie robi w MON 22-letni Edmund Janniger
Źródło: Twoja Norwegia
d1mm35c

Młodzi współpracownicy stali się dla Antoniego Macierewicza i dla PiS źródłem wielu problemów. Mimo tego 26-letni Bartłomiej Misiewicz wciąż pracuje w MON (obecnie na urlopie)
, a do resortu niedawno wrócił 22-letni Edmund Janniger. Od 1 grudnia 2016 roku pracuje na etacie - poinformowało ministerstwo w odpowiedzi na interpelację poselską Tomasza Siemoniaka z PO.

Zapytaliśmy resort, co dokładnie Janniger tam robi. W udzielonej nam odpowiedzi poinformowano, że jest on "asystentem politycznym". Zgodnie z danymi zebranymi na prowadzonej przez Kukiz '15 stroniegabinetypoplityczne.pl średnia pensja asystentów politycznych w administracji Beaty Szydło to ok. 3,5 tys. zł, ale zarobki na tym stanowisku mogą sięgać nawet 4,5 tys. zł.

d1mm35c

Co należy do obowiązków Jannigera? Przede wszystkim spotyka się z przedstawicielami uczelni wyższych (głównie z USA), zgłasza kandydatów (głównie z USA), z którymi spotkania można zorganizować w uczelniach i instytutach wojskowych. Do zadań Jannigera należy też "współudział w zabezpieczaniu pobytu przedstawicieli uczelni zagranicznych na terytorium RP".

Jakie kompetencje Jannigera zdecydowały o jego zatrudnieniu w MON? Resort wymienia dwa powody: "znajomość środowiska naukowego i akademickiego USA" oraz "bardzo dobra znajomość języka angielskiego".

Próbowaliśmy się też dowiedzieć, gdzie 22-latek wykonuje swoje obowiązki, bo przecież jeszcze kilka miesięcy temu MON informowało, że wrócił do USA kontynuować studia. Odpowiedź jest ogólnikowa. - W zależności od wykonywanego zadania, zgodnie z zakresem obowiązków - napisał resort Antoniego Macierewicza.

d1mm35c

Edmund Janniger trafił do otoczenia Antoniego Macierewicza, gdy PiS było w opozycji. Zaczął pomagać w jego biurze poselskim w Piotrkowie Trybunalskim. W internetowym CV Jannigera został po tym ślad: "Deputy Chief of Staff to Member of the Sejm". 22-latek informuje też, że był wiceszefem kampanii wyborczej w okręgu wyborczym nr 10.

Sam Janniger tak pisze na swojej stronie o początkach kariery u boku ministra: - Swoją działalność polityczną rozpocząłem u boku ministra Macierewicza, pracując jako asystent. Pomagałem w rozwoju stanowisk politycznych i inicjatyw legislacyjnych dotyczących stosunków transatlantyckich.

Po wyborach Janniger został doradcą ministra obrony, ale po dwóch miesiącach zrezygnował - głównie z powodu krytyki, skupionej przede wszystkim na wieku Jannigera i jego braku doświadczenia. Rzecznik MON Bartłomiej Sebastian Misiewicz mówił wówczas, że Janniger wraca na uczelnię. Od 2014 roku jest studentem Uniwersytetu Rutgers w stanie New Jersey. Intensywnie działa w senacie uczelni i organizacjach studenckich.

Szybko poinformowano o tym, że Janniger został przewodniczącym instytucji o poważnie brzmiącej nazwie "Rutgers Council on Public and International Affairs". To think tank założony przez 22-latka i kolegów z uczelni. Ale najnowsza wiadomośćz działu "ostatnie wydarzenia" to informacja o wykładzie inauguracyjnym.

W czerwcu 2016 roku na twitterowym profilu współpracownika Macierewicza pojawiła się informacja, że został on "specjalnym przedstawicielem Ministra Obrony Narodowej ds. strategii komunikacji międzynarodowej". Na swoim profilu na LinkedIn informuje on, że pełni tę funkcję jako wolontariusz.

d1mm35c

Podziel się opinią

Share
d1mm35c
d1mm35c
Więcej tematów