Trwa ładowanie...

Wielkie odkrycie na Marsie. Naukowcy potwierdzają

Najnowsze dane zebrane przez łazik Perseverance sugerują, że krater Jezero był kiedyś wypełniony wodą. Nowe odkrycie stanowi kolejny krok w poszukiwaniu dowodów na istnienie życia na Marsie.

Wielkie odkrycie na Marsie. Pradawne jezioro potwierdzoneWielkie odkrycie na Marsie. Pradawne jezioro potwierdzoneŹródło: Getty Images, fot: Artur Debat
d4dp4ix
d4dp4ix

Nowe informacje na temat eksplorowanego przez łazik Perseverence krateru Jezero prowadzą do wniosku, że w pewnym momencie był on wypełniony wodą - donoszą naukowcy z amerykańskiego University of California, Los Angeles (UCLA), na łamach periodyku "Science Advances".

Według badaczy, w przeszłości w kraterze Jezero znajdowało się jezioro, które z czasem zaczęło się kurczyć. Rzeka, która zasilała to jezioro, przynosiła ze sobą osady, które stopniowo uformowały ogromną deltę. Na dnie jeziora materiał ulegał erozji, co doprowadziło do powstania struktur, które są obecnie widoczne na powierzchni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mroczna prawda o wyprawach Bolesława Chrobrego. Na lekcjach o tym się milczy

Planetolodzy tłumaczą, że proces odkładania się osadów i ich późniejsza erozja trwały "eony", czyli co najmniej 500 milionów lat.

d4dp4ix

20 metrów pod ziemią

Dane zebrane przez łazik Perseverance potwierdzają hipotezy, które zostały opracowane na podstawie zdjęć regionu wykonanych z orbity. - Z orbity możemy zobaczyć różnego typu osady, ale nie możemy mieć pewności, czy znajdują się w pierwotnym stanie, czy to wyniki długofalowych geologicznych procesów. Aby sprawdzić, jak te formacje się utworzyły, konieczne jest zajrzenie pod powierzchnię - powiedział prof. David Paige z UCLA.

Łazik Perseverance bada krater o średnicy ponad 50 kilometrów od 2021 roku. W okresie między majem a grudniem 2022 roku przemieścił się z dna krateru do wspomnianej delty rzecznej, która powstała z osadów liczących aż 3 miliardy lat. Dzięki urządzeniu radarowemu na pokładzie łazika, naukowcy mogli zajrzeć aż 20 metrów pod powierzchnię.

"Niezwykłe, że możemy zobaczyć tak wiele dowodów"

Analiza danych pozwoliła na wykrycie dwóch okresów odkładania się osadów, przeplecionych dwoma okresami erozji. Jedna z warstw osadów powstała, gdy zmiany w poziomie wody w jeziorze pozwoliły rzece na utworzenie dużej delty. Ta delta w pewnym momencie rozciągała się daleko w obszar jeziora, a później uległa erozji, aż do obszaru w pobliżu ujścia rzeki.

d4dp4ix

Osady układają się w równych, poziomych warstwach, co przypomina struktury obserwowane na Ziemi. Dodatkowo, okazało się, że powierzchnia krateru ukryta pod osadami nie jest płaska, co sugeruje, że procesy erozyjne miały miejsce już przed odkładaniem się osadów z jeziora.

- Obserwowane przez nas zmiany zachowane w zapisie skalnym wynikają z dużych fluktuacji w środowisku marsjańskim. To niezwykłe, że możemy zobaczyć tak wiele dowodów tych zmian na tak małym obszarze geograficznym. Pozwala nam to rozszerzyć nasze wnioski na cały krater - przyznał prof. Paige.

Ślady dawnego życia na Marsie

W przyszłości naukowcy planują przeprowadzić dalszą analizę próbek zebranych przez łazik Perseverance, które mają zostać dostarczone na Ziemię w ramach kolejnych misji. Istnieje nadzieja, że próbki mogą zawierać ślady dawnego życia na Marsie.

d4dp4ix
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4dp4ix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dp4ix
Więcej tematów