Trwa ładowanie...

"Wielki skandal" ze Słowenii to fake news.

Kolejny fake news dotyczący szczepień przeciwko Covid-19 zalewa internet. Tym razem czytamy, że w Słowenii "wybuchł wielki skandal". Szczepionkom miano nadać kody, a najważniejsi politycy mieli otrzymać placebo. W rzeczywistości, po skandalu nie ma ani śladu.

screen z wideo rozpowszechniającego fake newsscreen z wideo rozpowszechniającego fake newsŹródło: Facebook
dtakl6d
dtakl6d

Fake news dotyczący "wielkiego skandalu w Słowenii" powielany jest wśród sceptyków szczepień. Wedle historii przedstawionej w video zamieszczonym na jednym z portali społecznościowych naczelna pielęgniarka Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Lublanie, stolicy Słowenii, miała zrezygnować z pracy i ogłosić "prawdę". Kobieta miała tłumaczyć "system kodowania szczepionek". Sprawą zajął się TVN24.

Fake news ze Słowenii

Zgodnie z przekazanymi na filmie informacjami szczepionki mają być "kodowane" jako 1,2 i 3. "Jedynka" ma być fiolką zawierającą tak naprawdę placebo. Numer 2 - fiolka z prawdziwą szczepionką przeciwko COVID-19. Natomiast "trójka" ma zawierać "pałeczkę RNA zawierająca gen onc, który przyczynia się do rozwoju raka". Kobieta twierdzi na przedstawionym wideo, że osoby, które otrzymały preparat nr 2, zachorują w ciągu dwóch lat od jego przyjęcia. "Pielęgniarka" twierdzi również, że była świadkiem szczepień "wszystkich polityków i potentatów". Zapewnia, że wszyscy otrzymali placebo.

Wideo, będące fake newsem:

W komentarzach pod zamieszczonym filmem burza. Część osób dopytuje, co kobieta tak naprawdę mówi, część potwierdza jej tożsamość i to o czym mówi. Nieprawdziwe informacje zawarte w opublikowanym filmie, powielane są między innymi na Twitterze.

Kobieta nie jest tym za kogo się podaje

Dziennikarze TVN24 dotarli do Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Lublanie, które naturalnie istnieje. Placówka odpowiedziała na zadane przez nich pytania, na temat kobiety widocznej na filmie. "Nigdy nie była naczelną pielęgniarką w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Lublanie. Nie jest i nigdy nie była w naszym szpitalu zatrudniona" - napisał w odpowiedzi departament PR szpitala. Samo zdarzenie, z rezygnacją kobiety z pracy i zorganizowaniem konferencji prasowej również nigdy nie miał miejsca.

dtakl6d

Informacji na ten temat próżno też szukać w wiarygodnych słoweńskich mediach. Dziennikarzom stacji udało się również przetłumaczyć wystąpienie kobiety. Tłumaczenie potwierdza, że podawane w sieci informacje to fałsz.

Zobacz też: Epidemia trwa. Będą nowe obostrzenia? Prof. Horban przedstawił rekomendacje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dtakl6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtakl6d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj