Wielki powrót Mosbacher do Polski. Czym będzie się zajmować była ambasador?
Była ambasador USA Georgette Mosbacher wraca do Polski. Amerykanka trafi do zarządu jednej z firm zajmujących się technologiami jądrowymi. W poniedziałek pojawił się oficjalny komunikat w tej sprawie.
07.09.2021 15:16
Georgette Mosbacher zasiądzie w zarządzie amerykańskiej firmy IP3. Będzie zajmowała się projektami przedsiębiorstwa w Polsce. Przypomnijmy, że IP3 została głównym doradcą Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) przy opracowaniu planu wdrożenia energetyki jądrowej.
- Technologie jądrowe są kluczowym elementem, który może zapewnić Polsce i pozostałym krajom grupy Trójmorza wystarczającą ilość czystej energii. Długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga obecności w tym obszarze również sektora prywatnego, jak i planu wspierania innowacyjności w zakresie systemów jądrowych - skomentowała Mosbacher.
Wątpliwości co do kluczowej roli energii jądrowej w światowej strukturze nie ma także założyciel i prezes IP3 Michael Hewitt. Jak przekonywał, celem przedsiębiorstwa jest pomoc państwom wysoko uprzemysłowionym w wykorzystaniu istniejących już technologii, aby zrealizować cele klimatyczne wyznaczone na 2040 r.
Zobacz też: Stan wyjątkowy. Śmiszek krytykuje Dudę: "Uciekł od odpowiedzialności"
Hewitt tłumaczył, że dzięki wykorzystaniu sektora prywatnego, Polska będzie w stanie wejść na ten wymagający rynek z sukcesem.
Solorz zadowolony z możliwości współpracy
Do sprawy odniósł się już większościowy udziałowiec ZE PAK, Zygmunt Solorz. Jak skomentował, "projekty atomowe, niezależnie czy planowane w Polsce czy zagranicą, muszą mierzyć się ze skomplikowaną materią regulacyjną i uwarunkowaniami politycznymi". Właśnie ze względu na to ZE PAK miał zwrócić się o pomoc do IP3.
- Liczymy, że pomoże nam wypracować właściwe decyzje w obszarach, w których nie mamy doświadczenia. Cieszę się, że ZE PAK będzie współpracował z IP3 oraz że nasz projekt będzie wspierała pani ambasador Georgette Mosbacher - stwierdził Solorz.
Energia jądrowa w Polsce?
Przypomnijmy, że ZE PAK angażuje się w różne inicjatywy związane z technologiami jądrowymi, które mogą zapewnić Polsce czystą i tanią energię.
W zeszłym tygodniu przedstawiciele firmy, razem z koncernem Synthos ogłosiły zamiar budowy w Pątnowie elektrowni z reaktorami BWRX-300 według projektu GE Hitachi Nuclear Energy (GEH). ZE PAK planuje również wykorzystanie atomu do produkcji wodoru, który mógłby mieć zastosowanie w różnych sektorach gospodarki.