Kryzys w Czechach. Lekarze mówią o epidemii
Czechy od dłuższego czasu borykają się z poważnym problemem zdrowotnym i społecznym, którym jest nadmierne stosowanie leków, zwłaszcza przez kobiety i młodzież. Nadużywanie środków przeciwbólowych i uspokajających coraz częściej prowadzi do uzależnienia, problemów zdrowotnych psychicznych i fizycznych.
- Obserwujemy stały wzrost liczby osób nadużywających narkotyków lub mających problemy prowadzące do uzależnienia - powiedział w rozmowie z serwisem Novinky Petr Popov, ordynator oddziału uzależnień Generalnego Szpitala Uniwersyteckiego.
W Czechach nadużywanie środków psychoaktywnych dotyczy od 740 tys. do 1,2 miliona osób w wieku powyżej 15 lat, jak podano w tegorocznym raporcie na temat używania leków psychoaktywnych. Problem dotyczy głównie starszych kobiet, które częściej sięgają po środki przeciwbólowe. - I to nie tylko na silniejszy ból, który wymaga zastosowania opioidów (silne środki uspokajające, przyp. red. ), ale być może także zwykły ból głowy - wyjaśnił Popow.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polscy kierowcy mają dość. O blokadach na przejściu z Ukrainą głośno za granicą
Z ostatniego badania przeprowadzonego wśród lekarzy wynika, że aż 125 tys. osób jest świadomych nadużywania tego typu leków. Raportuje się również wzrost liczby osób leczonych psychiatrycznie z powodu uzależnienia od środków uspokajających. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba ta wzrosła z około 1400 do ponad 2100 w zeszłym roku. Eksperci sugerują, że zwiększona uwaga skierowana na te problemy może być jednym z powodów zarejestrowania wyższego wyniku.
Młodzież eksperymentuje z lekami i alkoholem
Dodatkowo eksperci zwracają uwagę na eksperymenty uczniów, którzy niekontrolowanie sięgają po środki nasenne, przeciwbólowe, czasem łącząc je z alkoholem, co w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do niewydolności serca. Różnice w podejściu do tego zjawiska w szkołach średnich zawodowych i ogólnokształcących są zauważalne, co może być powiązane z tłem społeczno-ekonomicznym uczniów.