Trwa ładowanie...
d4cu7oa

Wielki Czwartek wyznawców prawosławia

Wyznawcy prawosławia obchodzą 2 maja uroczystość Wielkiego Czwartku, pierwszego z trzech najważniejszych w tygodniu Męki Pańskiej, dni poprzedzających Wielkanoc. W tym roku Święta Wielkanocne w Kościele prawosławnym wypadają 5 maja, czyli pięć tygodni po katolickiej Wielkanocy.
Share
d4cu7oa

Porannemu czwartkowemu nabożeństwu w katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja w Białymstoku, przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej biskup Jakub.

Wieczorem wierni będą uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych, podczas których - trzymając w rękach zapalone świece - wysłuchają 12 fragmentów Ewangelii poświęconych Męce Pańskiej.

Światło świec wierni zaniosą po liturgii do domów, a dymem ze świec będą znaczyć ich progi. Świeca Wielkiego Czwartku ma znaczenie świecy gromnicznej w Kościele katolickim. Prawosławni używają jej później przy wszystkich uroczystych modlitwach.

d4cu7oa

Przez cały Wielki Tydzień w prawosławnych rodzinach zachowywany jest ścisły post. Nie spożywa się nawet ryb. Od czwartku do niedzieli ogranicza się nawet gotowanie potraw, a podstawą jadłospisu są chleb, woda (kompot) oraz warzywa i owoce.

Według tradycji, Wielki Czwartek jest u prawosławnych pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia, podczas którego nie powinno się wykonywać żadnych poważnych prac.

Największe skupiska polskich wyznawców prawosławia są w obecnym województwie podlaskim: w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach. Hierarchowie cerkwi szacują, że w Polsce mieszka ok.550-600 tys. prawosławnych.(miz)

d4cu7oa

Podziel się opinią

Share
d4cu7oa
d4cu7oa
Więcej tematów