Trwa ładowanie...
d4gytmy

Wielkanocne pisanki symbolem zmartwychwstania

Najbardziej charakterystycznym elementem polskich świąt Wielkanocnych jest jajo - symbol zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przed wprowadzeniem chrześcijaństwa było symbolem stworzenia, narodzin i powrotu wiosny. Zwyczaj farbowania jaj był znany już w starożytności. Wspominali o nim między innymi Owidiusz i Pliniusz. Starożytni Grecy i Rzymianie malowane jaja wkładali zmarłym do grobów.

d4gytmy
d4gytmy

Najstarsze polskie pisanki pochodzą z wykopalisk w Opolu i - zdaniem archeologów - powstały w X wieku. W dawnych czasach wierzono, że jeżeli ludzie zaniechają farbowania jaj na Wielkanoc, nastąpi koniec świata. Skorupki poświęconych jaj chroniły przed robactwem i myszami. Rozrzucone po polu chroniły uprawy przez przymrozkiem, a zakopane w ogródku - zapewniały urodzaj.

W dawnej Polsce istniał też zwyczaj obdarowywania farbowanymi jajami najbliższych, co miało zapewnić im pomyślność. Najpierw otrzymywały je rodziny oraz dzieci chrzestne, w następnej kolejności osoby zaprzyjaźnione.

Świąteczne jaja można zdobić na kilka różnych sposobów. Jaja ozdobione różnokolorowymi wzorami lub napisami wykonanymi roztopionym woskiem to pisanki. Malowane na jeden kolor noszą nazwę kraszanek lub malowanek. Jeśli na jednolitym tle jest wyrysowany deseń, wówczas nazywa się je rysowankami.(an)

d4gytmy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gytmy
Więcej tematów