Wielka retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy w Atenach
13 grudnia 2012 r. w Greckiej Filmotece Narodowej w Atenach rusza retrospektywa twórczości jednego z największych polskich twórców filmowych - Andrzeja Wajdy.
Wybór daty inauguracji projektu nie był przypadkowy. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce to data niezwykle ważna w życiu Andrzej Wajdy - reżysera niezwykle zaangażowanego w życie społeczne i polityczne kraju. Działalność artystyczna jednego z twórców "polskiej szkoły filmowej" ogniskuje się wokół niezwykle ważnych dla Polski momentów. Refleksja Wajdy nad meandrami polskiej historii, znajduje wydźwięk w jego filmach. Jako uczestnik wielu przełomowych wydarzeń, stał się jednocześnie ich filmowym kronikarzem, zarówno poprzez zapis dokumentalny, jak i formę fabularną. Filmy Wajdy mimo niezwykle indywidualnego, oryginalnego charakteru miały nadzwyczaj silny oddźwięk społeczny, stając się głosem pokoleń, w imieniu których reżyser dokonywał podsumowań i rozliczeń.
Z całego dorobku laureata Oscara za całokształt twórczości tylko kilka filmów znanych jest widzom w Grecji. Dla publiczności greckiej Wajda jest jedną z ikon światowego kina, jednak nie zna ona większości jego filmów. Ten projekt ma to zmienić.
Zorganizowana przez Stowarzyszenie Kampania Artystyczna oraz Ambasadę RP w Grecji, przy ścisłej współpracy z obiema Filmotekami Narodowymi - w Atenach i Warszawie, retrospektywa obejmuje szeroki wybór filmów. Począwszy od wczesnych arcydzieł "szkoły polskiej" z lat 50. XX wieku po ostatnie obrazy Mistrza: "Katyń" (2007) oraz "Tatarak" (2009), które znalazły greckich dystrybutorów i były świetnie przyjęte przez krytykę i publiczność. Przegląd otworzy zdobywca Złotej Palmy w Cannes - "Człowiek z żelaza" (wersja odnowiona cyfrowo). Co ciekawe, będzie to pierwszy międzynarodowy pokaz tej wersji, zaledwie trzy dni po oficjalnej premierze w Warszawie.
Całość retrospektywy uzupełnia wybór filmów najmniej znanych, w tym zaproponowany przez samego reżysera telewizyjny "Przekładaniec" - jedyna komedia w jego twórczości, a także "Umarła klasa" poświęcona spektaklowi Tadeusza Kantora, oraz część serii filmów telewizyjnych "Z biegiem lat, z biegiem dni..." - rzadko przypominana kompilacja dramatów i powieści z okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, którą przygotował reżyser dla Starego Teatru w Krakowie, a następnie sfilmował. Dzięki nim Andrzej Wajda przedstawiony zostanie także jako wybitny twórca teatru.
Jest to największa, jak dotąd, prezentacja twórczości Andrzeja Wajdy w Grecji i jedna z największych poza granicami Polski w ostatnich latach. Jej wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że obejmuje większość filmów Andrzeja Wajdy, które do tej pory zostały zrekonstruowane i zremasterowane cyfrowo.
Istotnym elementem wydarzenia będzie multimedialna wystawa w kształcie do tej pory nieprezentowanym w Grecji. Złożą się na nią powiększone oraz wyświetlane za pomocą projektora nieznane fotosy z najważniejszych filmów Andrzeja Wajdy, werki z planów, wybór plakatów, autorstwa wybitnych mistrzów "polskiej szkoły plakatu" oraz reprodukcje wczesnych obrazów Mistrza, głównie autoportretów.
Wystawie w sali ekspozycyjnej Greckiej Filmoteki Narodowej będzie towarzyszyło spotkanie dyskusyjne "okrągłego stołu", najwybitniejszych filmoznawców i krytyków, pod przewodnictwem prof. Marii Komninos, dyrektor Filmoteki. Zaproszeni goście będą dyskutowali na temat twórczości Andrzeja Wajdy i znaczenia jego filmów dla rozwoju kina Europy Środkowowschodniej.
Zaplanowana do 23 grudnia 2012 r. retrospektywa zostanie uroczyście otwarta 13 grudnia 2012 r. w Greckiej Filmotece Narodowej w Atenach przez Ambasadora RP. Wernisaż wystawy zaplanowany został na 18 grudnia 2012.
Podsumowaniem projektu będzie anglojęzyczne wydawnictwo albumowe poświęcone Andrzejowi Wajdzie, które ukaże się w styczniu 2013 r. Kuratorem projektu jest Krzysztof Stanisławski.