Trwa ładowanie...
wojsko

Wielka mobilizacja w Szwecji. Armia nie przeprowadziła takich ćwiczeń od ponad 40 lat

W 24-godzinnych ćwiczeniach biorą udział wszyscy żołnierze obrony cywilnej. We wtorek wieczorem 22 tys. ochotników chwyciło za broń i ruszyło do punktów zbiórek.

Share
Wielka mobilizacja w Szwecji. Armia nie przeprowadziła takich ćwiczeń od ponad 40 lat
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
dqmbgeq

Głównodowodzący szwedzkiej armii gen. Micael Byden wyjaśnił na antenie szwedzkiej telewizji publicznej, że celem ćwiczeń jest wzmocnienie obronności kraju.

- To niezwykle ważne ćwiczenia – cytuje gen. Bydena portal thelocal.se. Wojska obrony cywilnej stanowią niemal połowę szwedzkiej armii. Do ich głównych zadań będzie należeć ochrona ważnych instytucji, lotnisk, portów czy elektrowni.

Są to pierwsze ćwiczenia wszystkich żołnierzy szwedzkiej obrony cywilnej od 1975 r. To też kolejne przygotowania do ewentualnej wojny. W tym roku do prawie 5 mln domów w Szwecji trafiła broszura, jak zachować się w czasie wojny. Ostatni raz taka publikacja trafiła do Szwedów w latach 60. XX w.

dqmbgeq

W 20-stronnicowej publikacji znalazły się informacje co należy zgromadzić na wypadek kryzysu i jak zachować się w czasie wojny.

Zobacz także: Lisicki: Dyplomaci chcą zaskarżenia Polski do Strasburga. "To nasz trybunał"

W broszurze nie wskazano, jaki kraj może zaatakować Szwecję, ale można domyślić się, że chodzi o Rosję. W ubiegłym roku rosyjski okręt podwodny wpłynął do szwedzkiego portu Gavle, około 160 km na północ od Sztokholmu. Nie był to pierwszy incydent. W październiku 2014 r. szwedzkie wojsko oficjalnie podało, że na obszarze Archipelagu Sztokholmskiego odnaleziono ślady obecności obcego obiektu podwodnego. Jak podejrzewano, mógł on należeć do Rosji. Zorganizowano zakrojoną na szeroką skalę akcję poszukiwawczą, która jednak okazała się bezskuteczna.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

dqmbgeq

Podziel się opinią

Share
dqmbgeq
dqmbgeq
Więcej tematów