Trwa ładowanie...
d361e5e

Wielka feta na stulecie nagrody Nobla

W Sztokholmie i Oslo rozpoczęły się uroczystości związane ze stuletnią rocznicą wręczenia pierwszej nagrody Nobla. Na największe w historii noblowskie obchody zaproszono wszystkich żyjących laureatów. Polskę będzie reprezentował w Oslo laureat pokojowego Nobla Lech Wałęsa.

d361e5e
d361e5e

W tym roku, noblowski tydzień jest rekordowy pod każdym względem. W sztokholmskich obchodach uczestniczy prawie dwustu laureatów Nobla z medycyny, fizyki, chemii i literatury jak również ci, którzy dostali od Centralnego Banku Szwecji tak zwanego ekonomicznego Nobla. Nie będzie tu jednak ani Czesława Miłosza jak i Wisławy Szymborskiej, którzy odmówili przyjazdu.

Były prezydent Lech Wałęsa weźmie za to udział w organizowanym w Oslo sympozjum pod nazwą "Konflikty XX wieku i rozwiązania na wiek XXI", w którym bedą uczestniczyć także inni byli nobliści, a wśród nich Michaił Gorbaczow, Elie Wiesel, Dalai Lama i Szimon Peres. Do Oslo przyjedzie w sumie ponad 30 laureatów, w tym nagrodzony pokojowym Noblem w tym roku sekretarz Generalny ONZ Kofi Annan.

Wręczenie medali i dyplomów tegorocznym laureatom odbędzie się w dwóch stolicach 10 grudnia - w rocznice śmierci Nobla. Ze względu na wyjątkowo duż1 liczbę gości i zaostrzone środki bezpieczeństwa, tegoroczne obchody kosztują dwukrotnie więcej niż zwykle czyli prawie półtora miliona dolarów.(ck)

d361e5e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d361e5e
Więcej tematów