Trwa ładowanie...
d1jrdqx

Wielka ewakuacja mieszkańców jednej z dzielnic Dortmundu na zachodzie Niemiec

W Dortmundzie saperzy rozbroili ważącą 1,8 tony brytyjską bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Z zagrożonej dzielnicy ewakuowano 20 tys. mieszkańców. To największa ewakuacja w powojennej historii miasta. Nie obyło się bez incydentów.
Share
Wielka ewakuacja mieszkańców jednej z dzielnic Dortmundu na zachodzie Niemiec
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d1jrdqx

O pomyślnym zakończeniu akcji poinformowała po południu telewizja ARD.

Ewakuacją objęto wszystkich mieszkańców w promieniu 1,5 kilometra od miejsca znalezienia niewybuchu, w tym pacjentów szpitala oraz pensjonariuszy domu spokojnej starości. Kilkaset osób znalazło schronienie w centrum kongresowym Westfalenhallen.

Akcja unieszkodliwienia bomby rozpoczęła się z opóźnieniem, ponieważ osoby przebywające w dwóch mieszkaniach nie zgodziły się na ich dobrowolne opuszczenie. Konieczna była interwencja straży pożarnej. Krótko po tym jak służby odpowiedzialne za zabezpieczenie terenu dały sygnał do rozpoczęcia akcji, dwie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich powiadomiły telefonicznie organizatorów, że nadal znajdują się na zagrożonym terenie - podała agencja dpa.

d1jrdqx

Saperzy usunęli trzy zamontowane w pocisku zapalniki, a następnie zdetonowali bombę.

Niemcy były w czasie wojny celem dywanowych nalotów alianckiego lotnictwa. Znajdujący się w Zagłębiu Ruhry, centrum przemysłu ciężkiego w III Rzeszy, Dortmund był bombardowany wielokrotnie. Niewybuchy znajdowane są często, jednak bomby o tak dużej sile rażenia należą do rzadkości. Pocisk odkryto podczas analizy zdjęć lotniczych.

d1jrdqx

Podziel się opinią

Share
d1jrdqx
d1jrdqx
Więcej tematów