Trumna z ciałem Elżbiety II opuszczona do krypty [RELACJA NA ŻYWO]
Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni. Wcześniej symbole władzy monarszej Elżbiety II - imperialna korona, berło i jabłko królewskie - zostały zdjęte z trumny z jej ciałem i przekazane dziekanowi kaplicy św. Jerzego w Windsorze, który położył je na ołtarzu. Ma to symbolizować, że Elżbieta II zostanie złożona do grobu nie jako monarchini, ale jako zwykła chrześcijanka. Insygnia te zostaną przekazane nowemu królowi, Karolowi III w dniu jego koronacji. O godz. 20.30 trumna z ciałem Elżbiety II ma zostać złożona do grobu. W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyć będzie tylko najbliższa rodzina. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- • Wielka Brytania pożegnała swoją królową. Elżbieta II spoczęła w Windsorze. Zobacz, jak wyglądały uroczystości pogrzebowe godzina po godzinie.
- • Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni. Opuszczeniu trumny towarzyszył Psalm 103, zaczynający się od słów: "Błogosław, duszo moja, Pana, i całe moje wnętrze - święte imię Jego! Błogosław, duszo moja, Pana, i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!".
- • Wieczorem, już tylko w obecności najbliższej rodziny, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona w grobie w kaplicy pamięci Jerzego VI, gdzie pochowani są jej rodzice oraz młodsza siostra. W tym samym czasie przeniesiona tam zostanie również trumna z ciałem jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa, która od czasu pogrzebu pozostawała w królewskiej krypcie.
- • Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. 70 lat spędzonych na tronie czyni ją najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii i najdłużej żyjącą głową państwa na świecie.
- • Śmierć Elżbiety II uruchomiła procedurę "Operation Unicorn". Od wieczoru, kiedy królowa zmarła, każdy kolejny dzień był dokładnie zaplanowany.
- • Polskę podczas uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II reprezentował prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Król Karol III wstąpił na tron po śmierci Elżbiety II. Nowy monarcha ma polskie korzenie, o czym nie wszyscy wiedzą. Jego przodek, Fryderyk Hauke, był wykładowcą w Szkole Artylerii. Nauczał też języka niemieckiego i matematyki w warszawskim liceum. Spoczął na Starych Powązkach.
Powiązane tematy:
W poniedziałkowym państwowym pogrzebie Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim wzięło udział sześciu byłych brytyjskich premierów.
Na uroczystościach zjawili się Boris Johnson, Theresa May, David Cameron, Gordon Brown, Tony Blair i John Major wraz z małżonkami. Obecna brytyjska premier Liz Truss również uczestniczyła w nabożeństwie – przypadło jej w udziale przeczytanie fragmentu Ewangelii według św. Jana.
Jolanta Kwaśniewska podczas programu pokazała też prezent, jaki podarowała jej królowa Elżbieta II w trakcie pierwszej wizyty w Polsce. - To jest szal, fantastyczny prezent, jestem z niego bardzo dumna - mówiła była pierwsza dama.
- Królowa nie mówiła, nie wypowiadała się w kwestiach politycznych, a była polityczką z krwi i kości, była niezwykle zorientowana w polityce międzynarodowej - dodała Jolanta Kwaśniewska w "Kropce Nad I".
- To był dla nas niesamowity moment. Fakt, że naszym pierwszym gościem w Pałacu Prezydenckim była królowa Elżbieta II z małżonkiem, był dla nas momentem przerażającym. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że jakoś musimy to przetrwać - mówiła Jolanta Kwaśniewska, wspominając wizytę Elżbiety II w Polsce.
- To była niezwykła uroczystość. Oglądałam przygotowania do tego pogrzebu przez kilka dni. Jestem pełna podziwu dla wszystkich, którzy po kilkanaście godzin czekali, aby przez parę sekund pokłonić się królowej, która była dla nich matką narodu - powiedziała na antenie TVN24 była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska, komentując pogrzeb Elżbiety II.
Również wśród cywilów było sporo osób, które potrzebowały wsparcia. Jak podaje portal telewizji Sky News, do godz. 16.30 czasu polskiego pomocy udzielono ponad 350 osobom, w tym 45 zostało przewiezionych do szpitali. W pogrzebie królowej Elżbiety II zaangażowanych było około 10 tys. policjantów, co było największą akcją w historii policji metropolitarnej. Podczas uroczystości wzięło też udział 4 tys. żołnierzy. Spośród tej liczby 3 tys. żołnierzy brało udział w pierwszej części uroczystości pogrzebowych - w Londynie, a 1 tys. - w Windsorze.
Jeden z policjantów, który poczuł się gorzej, został sfotografowany na noszach niesionych przez żołnierzy marynarki wojennej w pobliżu Parliament Square.
Z kolei przy Wellington Arch, skąd trumna królowej odjechała w kierunku zamku w Windsorze, trzech wojskowych potrzebowało wsparcia swoich kolegów. Jeden z nich upadł po odjeździe rodziny królewskiej, a pozostałym dwóm udzielano pomocy przed i po przeniesieniu trumny z ciałem Elżbiety II do karawanu.
W uroczystościach pogrzebowych królowej Elżbiety II brały udział tysiące policjantów i żołnierzy. Wielu z tych, którzy uczestniczyli w kondukcie pogrzebowym, zasłabło podczas pełnienia służby i potrzebowało pomocy.
Dwa psy rasy corgi, Muick i Sandy, które należały do zmarłej królowej Elżbiety II, czekały na nią na dziedzińcu zamku w Windsorze. Po śmierci królowej psy, które stały się jednym z symboli jej panowania, przygarnął książę Andrzej, syn Elżbiety II, i jego małżonka Sara.
Dariusz Rosiak, polski dziennikarz i autor serwisu Raport o stanie świata, a także Michael Dembiński główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej byli gośćmi specjalnego wydania programu WP Wiadomości. W rozmowie z Patrycjuszem Wyżgą obaj specjaliści zdradzili swoje odczucia odnośnie znaczenia śmierci Elżbiety II dla całego królestwa oraz świata. Jak twierdzi Rosiak, królowa pozostawiła po sobie kawał wielkiej historii, a jej działania przez dziesiątki lat panowania, stanowią dziś wielką symbolikę dla każdego z nas. - Kiedy przychodziła na tron, Ameryką rządził Truman, a ZSRR Stalin. Teraz, kiedy odchodzi, Wielka Brytania jest krajem całkowicie innym, od tego, który obejmowała w 1952 r. Krajem zmienionym od strony politycznej, społecznej, etnicznej, religijnej, właściwie od każdej strony. Ona jest jedyną osobą, spajającą ten czas, te 70 lat - przyznał Rosiak. Tymczasem zdaniem Dembińskiego, nowego władce, Karola III czeka wiele wyzwań, którym będzie musiał teraz sprostać. - Widać, że Karol będzie szanował tradycję. Dużo się mówiło, by Karol odstąpił i przekazał tron Williamowi, ale to się nie zdarzy. Sądzę, że król Karol do końca swojego życia będzie utrzymywał te same tradycje, co jego matka. Będzie trudniej, bo Szkocja i Irlandia Północna chciały pozostać w UE, a Londyn nie - ocenił Dembiński.
Wieczorem, już tylko w obecności najbliższej rodziny, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona w grobie w kaplicy pamięci Jerzego VI, gdzie pochowani są jej rodzice oraz młodsza siostra. W tym samym czasie przeniesiona tam zostanie również trumna z ciałem jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa, która od czasu pogrzebu pozostawała w królewskiej krypcie.
Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni.
Opuszczeniu trumny towarzyszył Psalm 103, zaczynający się od słów: "Błogosław, duszo moja, Pana, i całe moje wnętrze - święte imię Jego! Błogosław, duszo moja, Pana, i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!".
Przed opuszczeniem kaplicy, król Karol III wraz z małżonką rozmawiali z arcybiskupem Canterbury i duchownymi.
Dziś wieczorem o 20:30 król i jego krewni powrócą do kaplicy na pogrzeb królowej.
Na tym kończy się nabożeństwo pogrzebowe w kaplicy św. Jerzego, w którym uczestniczy około 800 osób, a wraz z nim publiczne wydarzenia związane z pogrzebem królowej Elżbiety II.
Członkowie rodziny królewskiej, w tym król Karol III, opuścił kaplicę i udaje się do zamku Windsor.
Wyraźnie wzruszony król Karol III podczas odśpiewania hymnu państwowego. Ceremonia w kaplicy św. Jerzego powoli dobiega końca.
Symbole władzy monarszej Elżbiety II - imperialna korona, berło i jabłko królewskie - zostały pod koniec nabożeństwa pogrzebowego zdjęte z trumny z jej ciałem i przekazane dziekanowi kaplicy św. Jerzego w Windsorze, który położył je na ołtarzu. Ma to symbolizować, że Elżbieta II zostanie złożona do grobu nie jako monarchini, ale jako zwykła chrześcijanka. Insygnia te zostaną przekazane nowemu królowi, Karolowi III w dniu jego koronacji.
Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek, 8 września 2022 roku, w wieku 96 lat. Była najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii. Informacje o jej śmierci przekazał w oficjalnym komunikacie Pałac Buckingham. Tron przejął jej najstarszy syn. 73-letni Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii.